Styczniowe wydarzenia w Domu Bretanii

Grafika artykułu: Kadr z filmu animowanego „Josep”. Na ziemi siedzi mężczyzna, ma czarne włosy i lekki zarost, nosi białą koszulę i brązowe, długie spodnie, w dłoni trzyma kartkę, opiera się o drewniany płot z drutem kolczastym, w tle szałasowy namiot.
„Josep”, reż. Aurel

W styczniu Dom Bretanii jak zawsze zaprasza na wiele interesujących wydarzeń. W programie m.in. pokaz filmu krótkometrażowego poświęconego ofiarom Holocaustu oraz projekcja filmu animowanego, który ukazuje niezwykle ciężkie warunki życia osadzonych w obozie. Cały czas dostępna jest również wystawa grafik i rysunków Agathe Halais, ilustratorki z Rennes.

Program wydarzeń:

18 stycznia, godz. 18.00 – Projekcja filmu animowanego „Josep”

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wstęp wolny
  • film z polskimi napisami

Luty 1939. Walczący z dyktaturą generała Franco hiszpańscy republikanie uciekają masowo do Francji, gdzie są osadzani w obozach, w których warunki życia są niezwykle ciężkie. Wśród internowanych jest Josep, artysta, który, pozbawiony wolności i godności w obozie, próbuje szukać ukojenia w sztuce, potajemnie rysując. Między rysownikiem a sprzeciwiającym się obozowym okrucieństwom strażnikiem rodzi się przyjaźń. Pięknie animowany film opowiada o losach wybitnego katalońskiego grafika i malarza Josepa Bartoliego, który przyjaźnił się m.in. z Fridą Kahlo.

27 stycznia, godz. 18.40 – Pokaz filmu krótkometrażowego „Pamięć K.Z. (Fototerapia nr 1)”

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wstęp wolny

Do zrealizowania poetyckiego obrazu, dedykowanego zamordowanym w obozach zagłady, Andrása Szirtesa skłoniła lektura książki lekarza żydowskiego Miklósa Nyiszliego pt. „Pracownia doktora Mengele” z 1946 roku. Wspomnienia z Auschwitz stały się punktem wyjścia do stworzenia fikcyjnej opowieści o realizacji tzw. fototerapii. András Szirtes określa się w filmie jako wnuk nieistniejącego żydowskiego filmowca Andrew Swifcha, który miał z polecenia doktora Mengele wykonać przed śmiercią więźniarek ich fotoportrety. Za pomocą tego rodzaju wymyślonych, symbolicznych opowieści Szirtes konfrontuje współczesnego widza ze skomplikowaną pamięcią o Holokauście, a także z traumą, która jest również i jego udziałem.

Dodatkowo z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu Stowarzyszenie Miasteczko Poznań zaprasza o godz. 18.00 na uroczystość upamiętnienia ofiar Zagłady pod dawną Synagogą przy ul. Stawnej.

31 stycznia, godz. 18.00 – Projekcja filmu „Widmo”

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wstęp wolny
  • film z polskimi napisami

Michel Delassalle, zblazowany życiem i ludźmi dyrektor szkoły z internatem, swoją pracę traktuje nie lepiej niż kobiety swojego życia. Christine — wrażliwa, skrzywdzona żona oraz zdecydowana i bezpośrednia Nicole — jego była kochanka — postanawiają razem się na nim zemścić. Henri-Georges Clouzot, zwany francuskim Hitchcockiem, stworzył znakomity thriller psychologiczny nawiązujący do „Makbeta”, nagrodzony przez Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych i należący dziś do klasyki francuskich filmów grozy.

2-31 stycznia – Wystawa „Wielki świat małych rzeczy”

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wystawa czynna do 28 lutego, pon.-śr. w godz. 10.00-19.30, czw.-pt. w godz. 10.00-17.00

Wystawa grafik i rysunków Agathe Halais, artystki graficzki i ilustratorki z Rennes. Jej zainteresowania artystyczne koncentrują się na świecie kobiecym, a jej prace nierzadko niosą przekaz feministyczny. Estetyka Agathe Halais skupia się na kolorystyce czarno-białej. Rysuje ołówkiem, wykonuje grafiki portretowe z użyciem czarnego tuszu, miniaturowe odlewy oraz maluje obrazki na różnych przedmiotach. Artystka tworzy przede wszystkim miniatury – stworzyła i prowadzi w Rennes najmniejszą na świecie galerię sztuki, o wymiarach mniejszych niż kartka formatu A4. Obecnie pracuje nad dwoma komiksami i zajmuje się teatrem dla młodej widowni.

Szczegóły: