Teatr Ósmego Dnia w marcu
W marcu w Teatrze Ósmego Dnia na widzów czeka wiele spektakli. Dla seniorów bilety niezmiennie za 10 zł.
Harmonogram wydarzeń na marzec:
1-2 marca, godz. 19.00
Kapral w Kościółku
Marek Kościółek i Kuba Kapral to osoby od przeszło dwudziestu lat związane z teatrem offowym. Znali się z widzenia od dawna, lecz dopiero w roku 2022 ich ścieżki przecięły się na dobre. Pomysł zrobienia wspólnego spektaklu był naturalną konsekwencją tego spotkania. Pomysł, by był to spektakl podsumowujący życie, twórczość teatralną, żeby był to rodzaj artystycznej spowiedzi, też wydał się oczywisty.
6 marca, godz. 19.00
Plebejuszki na salonach historii. O ludowej historii kobiet
Na czym polega znaczenie wkroczenia plebejuszek na salony historii? Co to znaczyło być kobietą z ludu w dawnej Polsce? Jak hierarchia płci nakładała się na nierówności klasowe, etniczne i ekonomiczne? Czy i jakie marzenia miały chłopki pańszczyźniane? Dokąd uciekały ich córki i wnuczki po uwłaszczeniu? Gdzie wiodły ścieżki awansu i emancypacji plebejuszek w erze rewolucji przemysłowej? Czy praca była dla nich środkiem wyzwolenia, czy narzędziem eksploatacji? Co zmienił realny socjalizm? Na te m.in. pytania postarają się odpowiedzieć Przemysław Wielgosz wraz z dr Alicją Urbanik-Kopeć i dr hab. Moniką Piotrowską-Marchewą, współautorkami książki „Ludowa historia kobiet”.
8 marca, godz. 19.00
Ecce homo
Monodram na podstawie autobiograficznego tekstu niemieckiego filozofa – Fryderyka Nietzschego. Aktor za pomocą prostej scenografii oraz ekspresji własnego ciała kreuje świat wielkiego myśliciela.
16 marca, godz. 19.00
Ay kash / Kolektyw Under the Starry Afghan Sky
„Ay Kash” – to projekt, który zbudowany został z audio opowieści, grafiki i video przesłanych za pomocą wiadomości tekstowych z Afganistanu. Autorkami spektaklu są młode Afganki tworzące Kolektyw Under The Starry Afgan Sky. Są to historie, wyznania i prace graficzne, które są ożywiane w przestrzeni teatralnej. Jedenaście młodych kobiet — używa swoich długopisów, farb i głosów, aby podzielić się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami od czasu przejęcia władzy przez talibów w 2021 roku oraz wyrazić swoje nadzieje i marzenia na lepszą przyszłość.
21 marca, godz. 19.00
Teczki
Twórcy chcą pokazać młodych ludzi, marzących, rozpalonych artystów, którzy szukają kształtu i granic wypowiedzi, którzy czytając wielką literaturę, nie potrafią znaleźć dystansu do najważniejszych, stawianych przez nią pytań, którzy cierpią naprawdę z powodu zła świata. I tych, funkcjonariuszy systemu, którzy pełni pogardy, a co najmniej poczucia wyższości – bo w końcu stojący po stronie władzy, tej „która wie” – rozszyfrowują po swojemu metafory, konstruują kwestionariusze, zastępcze akty oskarżenia o przestępstwa kryminalne, szyfrogramy, raporty i opisy „zagrożenia”.
Uwaga!
Bilety dla seniorów na wszystkie wydarzenia Teatru Ósmego Dnia w cenie 10 zł.
Szczegóły:
- Kontakt: Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44, tel. 61 855 20 86 | Teatr ósmego Dnia: strona internetowa | Teatr ósmego Dnia: Facebook