Tematyczne wycieczki z przewodnikami z grupy „Po Poznaniu”

Fot. Justyna Kędra

Grupa przewodników PoPoznaniu.pl zaprasza na wycieczki tematyczne. Uczestnicy spacerów zaglądają do mniej znanych dzielnic miasta, odwiedzają miejsca z dala od turystycznych szlaków, a wycieczki koncentrują się na jednym wątku.

Najbliższe spacery:

Poznańskie ślady Enigmy

  • 11 listopada, godz. 9.30
  • początek: przed pomnikiem kryptologów, który znajduje się przed dawnym Zamkiem Cesarskim przy ul. Święty Marcin

W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu rozpoczęły się działania, które doprowadziły do jednego z największych sukcesów w historii polskiego wywiadu, którym było złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W czasie wycieczki przewodnik pokaże miejsca związane z tą historią: Zamek Cesarski czy kamienicę, w której mieszkał Henryk Zygalski (jedyny z trzech kryptologów urodzony w Poznaniu). Nie zabraknie historii powstania Uniwersytetu Poznańskiego, przedstawienia Poznania przełomu lat 20. i 30. XX wieku oraz opowieści o mniej znanych bohaterach, którzy przyczynili się do tego sukcesu, a byli związani z Poznaniem i Wielkopolską.

Niepoważna wycieczka – Poznań w anegdocie i z przymrużeniem oka (spacer dla seniorów 60+)

  • 13 listopada, godz. 15.30
  • początek: na placu Wolności przed Arkadią

Organizatorzy wspólnie z Fundacją Akme zapraszają seniorów na drugą część spaceru „Niepoważna wycieczka – Poznań w anegdocie i z przymrużeniem oka”. „Nie mają też poczucia humoru, wszystko traktują serio i dosłownie” – tak poznaniaków ocenił Władysław Czarnecki. Czy miał rację, uczestnicy sprawdzą na kolejnym spacerze. Spróbują pośmiać się sami z siebie, opowiedzieć anegdoty i zabawne historie, które wydarzyły się w Poznaniu. Jak wyglądał najbardziej huczny wieczór kawalerski w dziejach miasta? Gdzie leży Beludżystan? Jakie rady dla syna miał założyciel kabaretu „Różowa kukułka”? Słowem – będzie bardzo niepoważnie.

Poznaniacy na krańcach świata

  • 18 listopada, godz. 10.00 i 15.00
  • początek: Plac Cyryla Ratajskiego

Podczas spaceru przewodnik przywoła postacie poznańskich podróżników.  Uczestnicy wspólnie z nimi przemierzą prawie wszystkie kontynenty i dotrą na krańce świata. Przekonają się, że poznańska solidność i zaradność mogły się przydać nawet w środku równikowego lasu, że globtroterów z naszego miasta cechowało wyjątkowo ludzkie spojrzenie na otaczającą rzeczywistość i duża wrażliwość na biedę, wreszcie, że podróżnicy ci mieli w sobie sporo fantazji, porywając się na niejedno szaleństwo. Przewodnik opowie historie dotyczące osób, które w szeroki świat ruszały z naszego Poznania. Będą to historie, które wydarzyły się naprawdę, mimo że przypominają scenariusze przygodowych filmów.

Szczegóły i kontakt: