Tematyczne wycieczki z przewodnikami z grupy „Po Poznaniu”

Fot. Justyna Kędra

Grupa przewodników PoPoznaniu.pl zaprasza na wycieczki tematyczne. Uczestnicy spacerów zaglądają do mniej znanych dzielnic miasta, odwiedzają miejsca z dala od turystycznych szlaków, a wycieczki koncentrują się na jednym wątku.

Najbliższe spacery:

Międzywojenny Poznań 1918-1939

  • 9 grudnia, godz. 10.00 i 14.00
  • początek: pomnik Tadeusza Kościuszki

Miasto Poznań w okresie międzywojennym wyróżniało się mocno na tle reszty kraju. Pamiętając dawne panowanie zaborcy pruskiego, miasto musiało się zmierzyć z nową rzeczywistością i oczekiwaniem jego mieszkańców. Jaki był plan rozwoju? Co udało się zrealizować, zważywszy na zawirowania historyczne tego okresu, jakim były wojna polsko-bolszewicka, szalejąca hiperinflacja, demokracja parlamentarna, zamach majowy i wielki kryzys? Jak na Poznań wpłynęła Powszechna Wystawa Krajowa? Po której stronie stanęli poznaniacy w czasie zamachu majowego w 1926 r. i czy groziła nam wojna domowa? Jak wyglądały spory polityczne w samorządzie i na tle społecznym? Dlaczego Poznań był najbardziej antysemickim miastem w Polsce, chociaż było w nim najmniej ludności żydowskiej?

Śladami Powstania Wielkopolskiego

  • 29 grudnia, godz. 17.00
  • początek: na Starym Rynku przed ratuszem

Organizatorzy zapraszają na spacer po teatrze wydarzeń — miejscach związanych z największym polskim zwycięskim powstaniem. Na trasie wycieczki nie zabraknie Bazaru, ulicy Ratajczaka czy pomnika Powstańców Wielkopolskich. Poruszone zostaną także mniej znane kwestie związane z powstaniem, takie jak zamach na Ratusz, Sejm Dzielnicowy czy udział marynarzy w działaniach zbrojnych. Do słuchaczy przemówią uczestnicy wydarzeń za pomocą relacji i wspomnień. Spacer to doskonała okazja, aby w przystępnej formie odświeżyć lub rozszerzyć swoją wiedzę o powstaniu wielkopolskim.

Szczegóły i kontakt: