Tematyczne wycieczki z przewodnikami z grupy „Po Poznaniu”

Grafika artykułu: na zdjęciu uczestnicy spaceru tematycznego, stoją w grupie przed przewodniczką, która jest zwrócona przodem do aparatu.
Fot. Justyna Kędra

Grupa przewodników PoPoznaniu.pl zaprasza na wycieczki tematyczne. Uczestnicy spacerów zaglądają do mniej znanych dzielnic miasta, odwiedzają miejsca z dala od turystycznych szlaków, a wycieczki koncentrują się na jednym wątku.

Najbliższe spacery:

Sportowy Poznań – spacer nie tylko dla kibiców

  • 2 marca, godz. 10.00 i 15.00
  • początek: skwer Polskich Olimpijek i Olimpijczyków przed Akademią Wychowania Fizycznego

Ruch, kultura fizyczna i sportowa rywalizacja to obszary życia człowieka, które przenikają się z historią miasta i jego architekturą. Przez dziesięciolecia na poznańskich bieżniach, boiskach, w halach, na kortach i przystaniach można było spotkać ludzi sportu — zawodników, trenerów i działaczy. Warto poznać ich historie. Która sprinterka łamała męskie serca, geniuszem jakiego sportu był prezydent Ratajski, dlaczego najlepsze laski są w Poznaniu, gdzie zawodnicy witają się powiedzeniem „dobry rzut” i kto to jest Bogdan? Odpowiedź na te pytania będzie można poznać podczas spaceru.

Winiary

  • 16 marca, godz. 11.00 i 15.00
  • początek: Skrzyżowanie ulic Piątkowskiej, Słowiańskiej i Szydłowskiej

Dawnych wsi pozostających w bezpośrednich związkach z miastem, które ostatecznie zostały przez nie wchłonięte, jest sporo w każdym dużym mieście. Ale zapewne nie tylko w Poznaniu trudno znaleźć podobną do Winiar dzielnicę, której najstarszym zachowanym zabytkiem jest jej nazwa. Pomijając nawet wielokrotne niszczenie wsi, prowadzące do wyludnienia, a zatem niesprzyjające zachowaniu dziedzictwa materialnego, również przestrzeń zajmowana obecnie przez Winiary nie jest czymś, co związane jest z dzielnicą od początku. Winiary były bowiem wsią „wędrującą”, choć zawsze w silnym związku z Poznaniem, ostatecznie stając się jego częścią. Relokacje i burzliwe fazy rozwoju doprowadziły do tego, że przestrzeń dzielnicy jest bardzo niejednorodna, niekiedy sprawiając nawet wrażenie chaosu.

Bodaj to miasto wyzdychało, czyli Poznań Morowy

  • 23 marca, godz. 10.30 i 14.00
  • początek: Plac Bernardyński, naprzeciwko wejścia do kościoła pw. św. Franciszka Serafickiego

 

Szczegóły i kontakt: