Tematyczne wycieczki z przewodnikami z grupy „Po Poznaniu”

Fot. Justyna Kędra

Grupa przewodników PoPoznaniu.pl jak co miesiąc zaprasza na wycieczki tematyczne. Uczestnicy spacerów zaglądają do mniej znanych dzielnic miasta, odwiedzają miejsca z dala od turystycznych szlaków, a wycieczki koncentrują się na jednym wątku.

Program najbliższych spacerów:

„Na frasunek… dobry trunek. Opowieści o piwie i nie tylko”

  • 5 listopada, g. 11 i 15
  • zbiórka: plac Międzymoście (przy krzyżu chwaliszewskim)

Trunki wszelakie towarzyszyły mieszkańcom Poznania od zawsze. Na początku było piwo, a z czasem wybór stawał się znacznie większy. Uczestniczki i uczestnicy wycieczki dowiedzą się, czy łatwo było zostać piwowarem oraz prześledzą rozwój browarnictwa na przestrzeni wieków. Posłuchają historii o miejscach, w których nierzadko wyjątkowi ludzie produkowali i zaopatrywali ludność w pożądane przez nią „procenty”. Co i w czym dawniej pijano? Gdzie najlepiej było utopić wszelkie troski? Jak radzono sobie z pijaństwem w mieście?

„Poznańskie ślady Enigmy”

  • 11 listopada, godz. 10.00
  • zbiórka: przy pomniku kryptologów przed CK Zamek

W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu rozpoczęły się działania, które doprowadziły do jednego z największych sukcesów w historii polskiego wywiadu – złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W czasie wycieczki organizatorzy pokażą miejsca związane z tą historią – Zamek Cesarski czy kamienicę, w której mieszkał Henryk Zygalski – jedyny z trzech kryptologów urodzony w Poznaniu. Nie zabraknie historii powstania Uniwersytetu Poznańskiego, przedstawienia Poznania z przełomu lat 20. i 30. XX wieku i opowieści o mniej znanych bohaterach, którzy przyczynili się do tego sukcesu, a byli związani z Poznaniem i Wielkopolską.

„Straszne historie III”

  • 19 listopada, godz. 10.00 i 17.00
  • zbiórka: przed wejściem do Muzeum Narodowego przy Al. Marcinkowskiego

„Straszne historie” powracają! Podczas dwóch pierwszych części spaceru w poszukiwaniu duchów, zjaw i niebezpiecznych miejsc uczestniczki i uczestnicy przemierzali Stare Miasto, Chwaliszewo i Ostrów Tumski. Tym razem pora ruszyć na zachód, który również w Poznaniu może okazać się całkiem dziki. Scena, na której poznaniakom ukazał się diabeł, lokale, w których padły śmiercionośne strzały i państwowa instytucja, która zatrudniła antychrysta – to tylko kilka miejsc i historii na trasie spaceru w kierunku Dzielnicy Zamkowej. Aż strach się bać!

Uwaga!

Udział w spacerach jest wolny, nie są wymagane wcześniejsze zapisy. Spacery odbędą się w ustalonym terminie bez względu na pogodę i liczbę uczestników. Wycieczki nie są dotowane przez żadną instytucję ani sponsora, dlatego na zakończenie można nagrodzić przewodnika napiwkiem.

Spacery odbywają się w czasie stanu epidemii. W celu zapewnienia komfortu wszystkim uczestnikom spaceru należy zadbać o utrzymanie odpowiedniego dystansu od osób, z którymi nie mamy kontaktu na co dzień. W przypadku pojawienia się objawów infekcji organizatorzy proszą o rezygnację z udziału.

Szczegóły i kontakt: