Tematyczne wycieczki z przewodnikami z grupy „Po Poznaniu”

Fot. Justyna Kędra

Grupa przewodników PoPoznaniu.pl jak co miesiąc zaprasza na wycieczki tematyczne. Uczestnicy spacerów zaglądają do mniej znanych dzielnic miasta, odwiedzają miejsca z dala od turystycznych szlaków, a wycieczki koncentrują się na jednym wątku.

Program najbliższych spacerów:

„Poznań innych religii”

  • 3 grudnia, godz. 10.00 i 14.30
  • zbiórka: przed bazyliką św. Józefa, ul. Działowa 2

Na przestrzeni wieków nasze miasto zamieszkiwali przedstawiciele wielu religii – bracia czescy, Żydzi, protestanci, prawosławni. Jak im się żyło w Poznaniu? Gdzie się modlili i mieszkali? Czym się różnili od katolików? Czy pozostały po nich jakieś ślady? Uczestniczki i uczestnicy spaceru dowiedzą się m.in., gdzie stały nieistniejące już synagogi i zbory, zobaczą dwie świątynie zbudowane jako protestanckie, a do jednej z nich zajrzą.

„Poznań pomnikami stoi cz. 2: Jeżyce i Śródmieście”

  • 10 grudnia, godz. 10.00 i 14.00
  • zbiórka: pomnik Tadeusza Kościuszki przy skrzyżowaniu ulicy Grunwaldzkiej i Bukowskiej

Tym razem przewodnicy skupią się na Jeżycach, a szczególności na obszarze Starego Zoo, uczestniczki i uczestnicy poznają ciekawe obiekty, o których często mało wiemy, a mamy z nimi wiele wspomnień. Następnie udadzą się do Śródmieścia, gdzie poznają wiele pomników nawiązujących do okresu II wojny światowej, kiedy Polacy, w tym Wielkopolanie mieli swój udział w wywiadzie, dyplomacji lub na polu walki. Poznają też historię obiektów, które znajdowały się na terenie dawnej Dzielnicy Cesarskiej za czasów zaborów i w okresie międzywojennym.

„Śladami Powstania Wielkopolskiego”

  • 28 grudnia, godz. 17.00
  • zbiórka: na Starym Rynku przed ratuszem

Spacer po teatrze wydarzeń – miejscach związanych z największym polskim zwycięskim powstaniem. Na trasie wycieczki nie zabraknie Bazaru, ulicy Ratajczaka czy pomnika Powstańców Wielkopolskich. Poruszone zostaną także mniej znane kwestie związane z powstaniem, takie jak zamach na Ratusz, Sejm Dzielnicowy czy udział marynarzy w działaniach zbrojnych. Do spacerowiczek i spacerowiczów przemówią uczestnicy wydarzeń za pomocą relacji i wspomnień. Wycieczka będzie wspaniałą okazją, aby w przystępnej formie odświeżyć lub rozszerzyć swoją wiedzę o powstaniu wielkopolskim.

Uwaga!

Udział w spacerach jest wolny, nie są wymagane wcześniejsze zapisy. Spacery odbędą się w ustalonym terminie bez względu na pogodę i liczbę uczestników. Wycieczki nie są dotowane przez żadną instytucję ani sponsora, dlatego na zakończenie można nagrodzić przewodnika napiwkiem.

Spacery odbywają się w czasie stanu epidemii. W celu zapewnienia komfortu wszystkim uczestnikom spaceru należy zadbać o utrzymanie odpowiedniego dystansu od osób, z którymi nie mamy kontaktu na co dzień. W przypadku pojawienia się objawów infekcji organizatorzy proszą o rezygnację z udziału.

Szczegóły i kontakt: