Wakacyjne spacery na Trakcie Królewsko-Cesarskim

Grafika artykułu: Na kremowym tle granatowy napis "lato na Trakcie Królewsko-Cesarskim", po prawej stronie słoneczne okulary, w których odbijają się historyczne budynki Poznania, w tle słońce. Po prawej stronie, pod napisem logotypy organizatorów i partnerów wydarzenia. Przewodniczki i przewodnicy Poznańskiego Centrum Dziedzictwa poprowadzą po najciekawszych, najbardziej charakterystycznych, ale też mniej znanych miejscach w sercu Poznania.

W programie wakacyjnych spacerów główne obszary Traktu Królewsko-Cesarskiego: Ostrów Tumski, Stare Miasto i Śródmieście, trasy tematyczne: śladami dziedzictwa przemysłowego i przyrodniczego w centrum historycznego miasta oraz specjalny spacer wieczorny po wnętrzach poznańskiej katedry.

Czas trwania: 90-120 minut.

Wstęp wolny, niebiletowany (wyjątek – spacer „Katedra: instrukcja obsługi”).

Spacery odbywają się w przestrzeni miasta bez barier architektonicznych. Utrudnieniem mogą być nierówności terenu takie jak bruk, zwłaszcza na Starym Mieście, lub trawnik w parkach i terenach nadrzecznych. Osoby z niepełnosprawnością ruchu proszone są o zachowanie ostrożności.

Harmonogram wybranych spacerów:

  • 24 czerwca, godz. 20.00 – Katedra: instrukcja obsługi
  • 25 czerwca, godz. 17.00 – Szlakiem Dziedzictwa Przemysłu i Techniki
  • 2 lipca, godz. 17.00 – Zielone wyspy Poznania: Rzeki
  • 8 lipca, godz. 20.00 – Katedra: instrukcja obsługi
  • 9 lipca, godz. 12.00 – Екскурсія Тумським Островом українською мовою
  • 9 lipca, godz. 17.00 – Spacer po Trakcie: Ostrów Tumski
  • 16 lipca, godz. 17.00 – Spacer po Trakcie: Stare Miasto
  • 23 lipca, godz. 17.00 – Szlakiem Dziedzictwa Przemysłu i Techniki
  • 30 lipca, godz. 17.00 – Spacer po Trakcie: Śródmieście
  • 5 sierpnia, godz. 20.00 – Katedra: instrukcja obsługi
  • 6 sierpnia, godz. 17.00 – Zielone wyspy Poznania: Parki
  • 13 sierpnia, godz. 12.00 – Guided walk at the Royal-Imperial Route: Cathedral Island
  • 13 sierpnia, godz. 17.00 – Spacer po Trakcie: Ostrów Tumski
  • 20 sierpnia, godz. 17.00 – Szlakiem Dziedzictwa Przemysłu i Techniki
  • 27 sierpnia, godz. 17.00 Spacer po Trakcie: Stare Miasto
  • 3 września, godz. 17.00 – Spacer po Trakcie: Śródmieście

Katedra: instrukcja obsługi

Co katedra ma wspólnego z nieboskłonem i architekturą francuską? Jakie niezwykłe zastosowanie może mieć typowy kwadrat i czym jest cegła-palcówka? Podróż w czasie, do wieków średnich, które wcale nie były takie ciemne. Intrygujący świat średniowiecznych wyobrażeń uczestniczki i uczestnicy odkryją podczas nocnego spaceru po gotyckich wnętrzach, które będą eksplorować za pomocą światła latarek.

Start: plac przed katedrą, obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru od godz. 19.30 na placu przed katedrą, maksymalna liczba uczestników to 60 osób, decyduje kolejność – nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji. Jedna osoba może odebrać jednorazowo do 3 wejściówek.

Spacer na Trakcie: Ostrów Tumski

Spotkanie się na jedynej zachowanej w Poznaniu wyspie na Warcie. To najstarsza część miasta, miejsce nieco odrealnione, wyłączone z gorączki codziennego życia. Wzniosła duchowość sąsiaduje tu ze swojskością, a kameralność wąskich uliczek – z wielką historią początków Polski. Wyjątkową atmosferę Ostrowa Tumskiego zawdzięczamy pracy poznaniaków zamieszkujących wyspę przez ostatnie dziesięć wieków.

Start: przed Śluzą Katedralną, ul. Dziekańska

Прогулянка Трактом: Тумський Острів

Давайте зустрінемося на єдиному збереженому острові на річці Варта в місті Познань. Це найстарша дільниця міста, місце, яке трохи, ніби, вирване з реальності, віддалене від гарячкового поспіху сучасного життя. Духовна піднесеність вживається тут з традицією, а затишок вузеньких вуличок – з великою історією витоків Польщі. Виняткову атмосферу Тумського Острова ми завдячуємо старанням жителів Познані, котрі жили тут остатні десять століть.

ПОЧАТОК: Катедральна Шлюза (ul. Dziekańska)

Guided walk at the Royal-Imperial Route: Cathedral Island

Let’s meet on the only surviving island on the Warta River in Poznań. It is the oldest part of the city which escapes the everyday hectic life and seems a bit surreal. Lofty spirituality is intertwined here with hominess, whereas cosy narrow streets with the grand history of the beginnings of Poland. We owe the Cathedral Island’s unique atmosphere to the work of the inhabitants of Poznań who have been living on the island for the last ten centuries.

Meeting point: in front of the Cathedral Lock (ul. Dziekańska)

Spacer na Trakcie: Stare Miasto

Spójrzenie na Stare Miasto: średniowieczny i nowożytny Poznań, jak na dzieło stworzone przez jego dawnych mieszkańców. Dzisiejszy salon miasta przez wieki był naturalną przestrzenią życia i pracy dla poznaniaków różnych narodowości, wyznań i kultur. Uczestniczki i uczestnicy spróbują odnaleźć ducha tego miejsca, spacerując po historycznych zakątkach Starego Rynku i otaczających go ulic i placów.

Start: u zbiegu ulic Wodnej i Świętosławskiej

Spacer na Trakcie: Śródmieście

Wędrówka do miasta nowoczesnego: dziewiętnastowiecznego centrum Poznania, od placu Wolności do Dzielnicy Zamkowej. Znaleźć tu można gęsto zabudowane ulice, kwartały stylowych kamienic, rozległe place i imponujące gmachy publiczne. Ten miejski fason to efekt prowadzonej przez lata gry na rywalizację i współpracę, która była udziałem ówczesnych poznaniaków. Poznańskie Śródmieście to dokument czasów, których wpływ na oblicze miasta widoczny jest do dzisiaj.

Start: przy fontannie na placu Wolności

Zielone wyspy Poznania: Rzeki

Czy chcielibyście doświadczyć bliskiego kontaktu z naturą w historycznych miejscach Poznania? Uczestniczki i uczestnicy spaceru prześledzą relacje między przyrodą a człowiekiem, które nieraz układały się w mieście burzliwie! Trasa przechadzki powiedzie z Ostrowa Tumskiego przez Chwaliszewo i Groblę, na dawne Stare Miasto.

Start: Most biskupa Jordana

Zielone wyspy Poznania: Parki

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięły się parki w miastach? Jeśli macie ochotę odetchnąć świeżym powietrzem i zobaczyć piękne krajobrazy bez konieczności urządzania dalekich wycieczek pozamiejskich, ten spacer jest właśnie dla Was! Przechadzka rozpocznie się nieopodal Starego Rynku, a zakończy w okolicach Dzielnicy Zamkowej.

Start: centralna część parku Chopina

Spacer Szlakiem Dziedzictwa Przemysłu i Techniki

Pierwsze obiekty przemysłowe, które budowano w najstarszych częściach miasta i w pobliżu rzeki, szybko stały się nieodłączną częścią poznańskiego krajobrazu. Uczestniczki i uczestnicy spaceru odkryją ślady zarówno wielkich założeń fabrycznych, jak i skromnych zakładów, których wiele funkcjonowało w podwórzach staromiejskich kamienic. Poznają też dokonania tutejszych przemysłowców, przedstawicieli społeczności polskiej, niemieckiej i żydowskiej.

Start: plac u zbiegu ulic Wenecjańskiej i Chwaliszewo

Szczegóły: