Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Wrzesień w Bibliotece Raczyńskich

29.09.2023
Grafika artykułu: Zdjęcie wykonane podczas oprowadzania po Bibliotece Raczyńskich, na schodach spacerujący po obiekcie ludzie, w zabytkowe wnętrze Biblioteki. 
Fot. z archiwum Biblioteki Raczyńskich

We wrześniu w ofercie Biblioteki Raczyńskich można znaleźć wiele ciekawych spotkań autorskich. Po wakacyjnej przerwie wracają też Wtorki dla Seniora oraz spotkania w ramach cykli „Strony fotografii” i „Sztuk-mistrze”. Na dociekliwych będzie czekać powrót do czasów PRL i tajemnice skrywane za kulisami Kina Muza. 

Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny.

Harmonogram wybranych wydarzeń:

Spotkanie z Marcinem Mortką w Filii 35

  • 6 września, godz. 17.00
  • miejsce: Filia 35, ul. Druskienicka 32

Spotkanie z Marcinem Mortką, autorem książek o wikingu Tappim. Nie zabraknie opowieści o pracy pisarza, ale także ciekawostek związanych ze skandynawskim folklorem.

„Opowieść mojej mamy. Losy rodziny naznaczonej piętnem wojny”. Spotkanie z Małgorzatą Wryk

  • 8 września, godz. 18.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

Małgorzata Wryk wychowała się w domu pełnym historii. Córka więźniarki nazistowskich obozów i badacza dziejów okupacji hitlerowskiej spisała opowieści rodziców w formie poruszającej historii o piekle na ziemi i człowieczeństwie. Jej książka to relacja świadków, ale i spojrzenie pokolenia powojennego na świat i ludzi, w których wojna zostawiła swój niewymazywalny ślad.

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

  • 9 września, godz. 11.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

O tym, że „Nad Niemnem” to tylko opisy przyrody przekonają się uczestnicy Narodowego Czytania. W Filii Sztuki zabrzmią wyimki powieści Elizy Orzeszkowej, dzięki którym będzie można spojrzeć na dzieło także od strony obyczajowej, skupiając się na opowieściach o różnych obliczach miłości. Fragmenty prezentujące losy Justyny i Jana, Marty i Anzelma, Emilii i Benedykta przeczytają przedstawiciele poznańskiej nauki i kultury. Odbędzie się również koncert i będzie okazja do wspólnego śpiewania pieśni. Na finał Narodowe Czytanie przeniesie się do Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, gdzie przechowywany jest zielnik Elizy Orzeszkowej, który będzie można zobaczyć i poznać jego historię.

Spotkanie z Arkadym Radosławem Fiedlerem i Tomaszem Siudą

  • 12 września, godz. 18.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

Związek Literatów Polskich zaprasza na spotkanie z podróżnikiem i pisarzem Arkadym Radosławem Fiedlerem poświęcone jego podróżom i rodzinie. Spotkanie poprowadzi Tomasz Siuda, współuczestnik wyprawy do Amazonii śladami Arkadego Fiedlera.

Losy pracowników Biura Szyfrów zapisane w dokumentach. Spotkanie wokół zbiorów Centrum Szyfrów Enigma zdeponowanych w Bibliotece Raczyńskich

  • 13 września, godz. 18.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

Zebrane listy, fotografie i dokumenty dostarczają informacji o działalności i losach polskich kryptologów i pracowników Biura Szyfrów, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i czasów powojennych. Przekroczenie 17 września 1939 roku granicy polsko-rumuńskiej przez trójkę pogromców Enigmy: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego na zawsze zmieniło życie tych ludzi. Wydarzenie to niosło ze sobą także konsekwencje dla przebiegu światowego konfliktu, gdyż ci kryptolodzy posiadali unikatową wiedzę i doświadczenie, które mogły okazać się kluczowe dla walki kryptologów po obu stronach konfliktu. Czym zajmowali się w czasie II wojny światowej? Dlaczego nie dołączyli do zespołu w brytyjskim ośrodku kryptologicznym w Bletchley Park? Jak ułożyło się życie ich oraz ich dowódców i współpracowników po 1945 roku?

Ameryka Łacińska na rowerze. Spotkanie z Wojciechem Ganczarkiem w Filii Wildeckiej

  • 14 września, godz. 17.00
  • miejsce: Filia Wildecka ul. Hetmańska 91

Wojciech Ganczarek w 2013 roku wyjechał do Ameryki Łacińskiej. O swoich wrażeniach z podróży i codziennego życia, a także wyprawach rowerowych opowie na Wildzie podczas prelekcji „Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-2023”.

Wtorek dla seniora: Podróże małe i duże

  • 19 września, godz. 16.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

Pierwsze spotkanie po wakacyjnej przerwie zostanie poświęcone na opowieści z dalekich stron, ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Spotkanie z podróżnikiem Tomaszem Owsianym w Filii 15

  • 20 września, godz. 17.00
  • miejsce: Filia 15, ul. Fabianowo 2

Spotkanie z podróżnikiem i pisarzem Tomaszem Owsianym. Tym razem tematem prelekcji będzie Gujana Francuska, o której napisał książkę „Gujana Francuska. Kraj naprawdę i na niby”.

Spotkanie z Filipem Springerem

  • 20 września, godz. 18.00
  • miejsce: BR, sala 1

Z Filipem Springerem, reporterem, fotografem, autorem książek m.in. „13 pięter”, „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL”, „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” odbędzie się rozmowa o przestrzennym dorobku i dziedzictwie epoki PRL. Spotkanie w ramach cyklu „Dzieciństwo na trzepaku”.

„Laboratorium zagłady. Mroczny sekret klasztoru Urszulanek”. Spotkanie z Pawłem Głuszkiem

  • 21 września, godz. 18.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

Paweł Głuszek w książce „Laboratorium zagłady. Mroczny sekret klasztoru Urszulanek” opowiada historię klasztoru Urszulanek w Pokrzywnie w okresie II wojny światowej. Hitlerowcy prowadzili tam tajne badania nad bronią biologiczną. Kierował nimi lekarz, mikrobiolog Kurt Blome, któremu udało się uniknąć odpowiedzialności za zbrodnie, mimo że był sądzony w Norymberdze. Jego wiedza była wykorzystywana w powojennych pracach nad bronią biologiczną i chemiczną prowadzonych przez Amerykanów. Po zakończeniu wojny mroczna prawda o wykorzystaniu budynków poklasztornych w Pokrzywnie stopniowo wyszła na jaw. Autorowi udało się dotrzeć do materiałów ze śledztwa prowadzonego w tej sprawie.

Ebru malowanie na wodzie: warsztaty dla dorosłych w Filii 38

  • 22 i 25 września, godz.17.00
  • miejsce: Filia 38 ul. Świt 34/36

Ebru ro tradycyjna turecka sztuka zdobienia papieru poprzez przenoszenie wzorów tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na wodzie. Warsztaty tworzenia wyjątkowych obrazów dla dorosłych. Obowiązują zapisy w filii, liczba miejsc ograniczona.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Dzieciństwo na trzepaku”

Bez smartfonów, komputerów, interaktywnych zabawek — Biblioteka zaprasza na wystawę o dzieciństwie w PRL. Dla starszych będzie to podróż sentymentalna, dla młodszych – wyprawa do tajemniczego świata, w którym zabawki robiło się samemu, a w ramach zajęć szkolnych jeździło się na wykopki i sadzenie drzew. Na ekspozycji zobaczymy dawne zabawki, przedmioty codziennego użytku, meble i inne pamiątki z czasów Polski Ludowej.

Bookclub We need YA. Spotkanie z tłumaczami

  • 25 września, godz. 18.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

Spotkanie o książkach i nie tylko. Tym razem mowa będzie m.in. o języku neutralnym. O wyzwaniach związanych z przekładem powiesić porozmawiają tłumacze zajmujący się przekładem literatury m.in. z angielskiego i francuskiego.

Sztuk-mistrze: Kino wielkich możliwości

  • 26 września, godz. 18.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

Podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu „Sztuk-mistrze” uczestnicy zajrzą za kulisy Kina Muza. Dlaczego w czasach multipleksów i licznych serwisów streamingowych nadal chodzimy do małych kin? Czego nie obejrzymy w kinie studyjnym, a co zobaczymy tylko tutaj? A może wizyta w kinie z wieloletnią tradycją, to coś więcej niż film? O tym, a także o różnych wymiarach codziennej pracy, edukacji filmowej, specyfice i historii kultowego miejsca w Poznaniu, w rozmowie z Marią Nowicką – koordynatorką działań edukacyjnych oraz Dorotą Reksińską – koordynatorką programu i wydarzeń z Kina Muza.

Oprowadzanie dla seniorów po Bibliotece Raczyńskich

  • 27 września, godz. 11.00
  • miejsce: BR,  hol
  • obowiązują zapisy: tel. 61 885 89 55, e-mail: zapisy@bracz.edu.pl, w godz. 8.00-16.00 od pon. do pt.

Uczestnicy zwiedzą historyczny gmach Biblioteki, a organizatorzy odpowiedzą na pytania czytelników dotyczące korzystania z jej zbiorów.

Strony Fotografii. Spotkanie z Katarzyną Bogusz

  • 27 września, godz. 18.00
  • miejsce: BR,  Filia Sztuki

„Strony fotografii” to cykl organizowany we współpracy Biblioteki Raczyńskich z Działem Fotografii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Zaproszeni goście, osoby związane z fotografią, opowiadają o swoich książkowych inspiracjach.

Spotkanie z Jolantą Marią Kaletą w Filii 11

  • 29 września, godz. 17.00
  • miejsce: BR, Filia 11, ul. Chwaliszewo 17/23

Jolanta Maria Kaleta znana jest z szeregu powieści i książek detektywistycznych, których akcja rozgrywa się m.in. w jej rodzinnym Wrocławiu. Jednak niedawno autorka sięgnęła po nowy gatunek. „Wojna i miłość. Katarzyna i Igor” to romans historyczny, którego akcja rozpoczyna się w przededniu wybuchu I wojny światowej i opowiada o losach polskiej szlachcianki i rosyjskiego dragona.

Klub książki u Raczyńskich: „Moja Jugosławia” Gorana Vojnovicia

  • 29 sierpnia, godz. 18.00
  • miejsce: BR, Filia Sztuki

W pierwszym powakacyjnym spotkaniu czytelnicy zostaną zabrani w podróż po pamięci słoweńskiego twórcy Gorana Vojnovicia. Rozmowa toczyć będzie się dookoła książki „Moja Jugosławia”, nagrodzonej Angelusem w 2020 roku.

Książka dostępna jest w filiach: Wypożyczalnia al. Marcinkowskiego 23, F2 os. Oświecenia 59, F3 Jackowskiego 30, F4 Lodowa 4, F6 Tomickiego 14, F8 Osinowa 14/16, F11 Chwaliszewo 17/23, F12/46 Arciszewskiego 27, F14 Chrobrego „Dąbrówka”, F15 Fabianowo 2, F16 Muszkowska 1A, F17 28 Czerwca 1956 r. 213/215, F26 Błękitna 1/7, F35 Druskiennicka 32, F36 Gen. S. Maczka 14, F38 Świt 34/36, F42 os. Pod Lipami, F47/57 os. Przyjaźni 120, F50 os. Kosmonautów „Orbita”, F51 os. Lecha 15, F55 os. Zwycięstwa 125, F56 Galileusza 8, F62 os. Sobieskiego paw.103, FW/53 ul. Hetmańska 91, FN Naramowicka Rubież 14a/37.

Szczegóły:

Kalendarz

  Czerwiec 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  Lipiec 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
  Sierpień 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
  Wrzesień 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
  Październik 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
  Listopad 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
  Grudzień 2024 
PNWTŚRCZWPTSOND
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 202122
23242526 27 28 29
3031
  Styczeń 2025 
PNWTŚRCZWPTSOND
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
  Luty 2025 
PNWTŚRCZWPTSOND
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
  Marzec 2025 
PNWTŚRCZWPTSOND
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
  Kwiecień 2025 
PNWTŚRCZWPTSOND
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
  Maj 2025 
PNWTŚRCZWPTSOND
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031