Wrzesień w Domu Bretanii

Grafika artykułu: Na fotografii widać seniorkę podczas praktyki jogi, ma na sobie czarny strój, trzyma obie nogi w górze, leżąc na macie. 
Maria Stróżyk, prekursorka jogi w Poznaniu, fot. Irène Jonas (z atchiwum Domu Bretanii).

We wrześniowym programie Domu Bretanii spotkania podróżnicze i ciekawe projekcje filmowe i wykłady. Od 22 września na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta dostępna będzie wystawa fotografii „Poznańscy seniorzy w obiektywie Irène Jonas”.

Program wydarzeń:

7 września, godz. 18.00

Z rowerem przez Bretanię – spotkanie podróżnicze z Małgorzatą i Ryszardem Szejnerami

Małgorzata i Ryszard Szejnerowie pasjonują się turystyką i czynnie uprawiają sport. Małgorzata jest miłośniczką języka, kultury i literatury francuskiej. Wspólnie z mężem wyjechali w czerwcu samochodem, z rowerami na dachu i namiotem w bagażniku.  Przejechali w Bretanii ponad 1000 km, głównie wzdłuż wybrzeża. Ta trwająca 3 tygodnie podróż urzeczywistniła ich marzenia o spotkaniach z Bretończykami, ich kulturą, tradycjami, o odkrywaniu malowniczych wysp i dzikiego  wybrzeża.

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wstęp wolny

15 września, godz. 18.00

Projekcja filmu fabularnego „Félicité” (2017 rok)

Félicité to samotna matka i dumna kobieta. Pracuje jako śpiewaczka w barze w Kinszasie. Gdy jej nastoletni syn łamie nogę w wypadku, musi zebrać pieniądze potrzebne na operację. W poszukiwaniu pomocy wędruje po mieście. Ale zamiast współczucia znajduje korupcję, mizoginię, nierówność i jeszcze bardziej zdesperowanych ludzi od siebie. Odkrywa też, że jej niezależność wzbudza pogardę i wrogość, nawet ze strony rodziny. Film w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wstęp wolny

19 września, godz. 18.00

Projekcja filmu „Szpicel” (1962 rok)

Złodziej Maurice wychodzi z więzienia po czteroletniej odsiadce. Wyrównuje rachunki z paserem Gilbertem, który był odpowiedzialny za śmierć jego dziewczyny. Zabiera również znalezioną w domu pasera biżuterię. Następnie przygotowuje się do skoku na pewną wille. Dzieli się swoimi planami z Silenem (Jean-Paul Belmondo), który zaopatruje go w sprzęt potrzebny do skoku. W trakcie skoku dochodzi do wpadki. Wspólnik Maurice’a ginie w strzelaninie z policją, a on sam z trudem uchodzi z życiem. Film w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wstęp wolny

21 września, godz. 18.00

Projekcja filmu dokumentalnego „Noc w Luwrze – Leonardo da Vinci” (2020 rok)

Nocne zwiedzanie ekspozycji dzieł Leonarda da Vinci w paryskim Luwrze. Film w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami

  • miejsce: Dom Breatnii
  • wstęp wolny

22 września–6 października 

Jak być szczęśliwym w tym dziwnym świecie? Poznańscy seniorzy w obiektywie Irène Jonas

W Poznaniu mieszka ok. 150 tys. osób powyżej 60. roku życia. Prognoza demograficzna przewiduje, że w najbliższym czasie ich liczba będzie rosnąć. Wystawa malowanych fotografii francuskiej fotografki Irène Jonas opowiada o tym, jak seniorki i seniorzy spędzają czas, czym się interesują. Artystka w swojej pracy fotograficznej wypracowała własny styl ekspresji, odbiegający od reportażu i łączący badania socjologiczne z fotografią dokumentalną. Od 10 lat maluje swoje czarno-białe zdjęcia farbami olejnymi.

  • miejsce: Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta, plac Kolegiacki 17
  • wstęp wolny
  • otwarcie wystawy w obecności autorki zdjęć: 29 września, godz. 12.00

27 września, godz. 18.00

Jean-François Champollion – geniusz, który odczytał egipskie hieroglify

27 września 1822 roku na posiedzeniu Akademii Napisów i Literatury w Paryżu Jean-François Champollion (1790–1832) przedstawił krótką rozprawę, w której ukazał sposób odczytywania pisma hieroglificznego. Dzień ten uznawany jest za symboliczną datę powstania naukowej egiptologii. Wykład przybliży sylwetkę genialnego francuskiego uczonego, który dzięki niezwykłej wytrwałości oraz żmudnej pracy zdołał ostatecznie dokonać jednego z największych odkryć w historii nauki. Wygłosi go dr Filip Taterka z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.

Do 22 września

Wystawa fotografii René Tanguy’ego „Sad Paradise. Ostatnia droga Jacka Kerouaca”

Bretoński fotograf René Tanguy przez 6 lat podążał śladami Jacka Kerouaca, słynnego amerykańskiego powieściopisarza. Zainspirowały go nieopublikowane listy, które pisali do siebie Kerouac i Youenn Gwernig, bretoński poeta i muzyk.

  • Miejsce: Dom Bretanii (Stary Rynek 37, wejście od ul. Wielkiej)
  • Wystawa czynna do 22 września od pon.-śr. w godz. 9.00–18.00, czw.-pt. w godz. 9.00-17.00
  • Wstęp wolny

Szczegóły i kontakt: