Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Wyjątkowa wystawa w poznańskim muzeum

26.7.2024

Grafika przedstawia logo Muzeum Narodowego w Poznaniu. Po lewej stronie kontury, które są wariacją liter: MNP. Po prawej stronie nazwa muzeum. Czarne elementy na białym tle.„Jacek Malczewski / Lech Majewski” – tak brzmi tytuł nowej wystawy Muzeum Narodowego w Poznaniu. Ekspozycja czasowa będzie dostępna od 26 lipca. Jest to prezentacja wideoartów Lecha Majewskiego na podstawie dzieł Jacka Malczewskiego. 

Twórca wystawy, Lech Majewski wykorzystał sztukę wideo do interpretacji dzieł Jacka Malczewskiego. Ekspozycja składa się z cyklu 13 etiud filmowych, opartych na kilkunastu obrazach malarza.

Wideoarty będą dostępne dla zwiedzających w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku. Zostaną usytuowane w pobliżu dzieł Jacka Malczewskiego, których w Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz jego oddziałach jest około 150.

Praca Lecha Majewskiego, będąca formą dialogu z Jackiem Malczewskim, stawia diagnozę współczesności. Pokazuje ona, jak artysta widzi XXI wiek, skupiając się na aspektach takich jak zanik duchowości, marazm czy upadek obyczajów.

W dniu otwarcia wystawy (26 lipca) o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z Lechem Majewskim, podczas którego uczestnicy i uczestniczki poznają refleksje oraz krytyczne spojrzenie twórcy na temat współczesności. Prowadzące rozmowę dr Agnieszka Skalska oraz Zuzanna Wagner zapytają m.in. o źródła fascynacji twórcy ekspozycji sztuką Jacka Malczewskiego.

27 lipca o godzinie 12.00, odbędzie się spacer po ekspozycji „Podróż przez epoki i pejzaże. Śladami Jacka Malczewskiego w wideoartach Lecha Majewskiego”. Uczestnictwo w nim pozwoli na poznanie dialogu artystów i interpretacje obrazów, za pomocą których komunikują się ponad mediami i epokami. Spotkanie poprowadzi Zuzanna Wagner.

Lech Majewski jest twórcą wideoartów, malarzem, reżyserem filmowym, teatralnym i operowym, poetą i prozaikiem. Jego prace pojawiały się w prestiżowych centrach sztuki: w Londynie, Buenos Aires, Paryżu, Wenecji i wielu miastach Dalekiego Wschodu, Stanów Zjednoczonych i Nowej Zelandii.

Polski malarz, Jacek Malczewski jest jednym z głównych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku. Jest twórcą dzieł takich jak: „Melancholia”, „Błędne koło”, „Thanatos”, „Śmierć” czy „Zatruta studnia”.

Wejściówka na spotkanie z twórcą oraz na spacer po ekspozycji jest w cenie biletu do muzeum. Wystawa zakończy się 26 stycznia następnego roku.  Więcej informacji na temat ekspozycji znajduje się na stronie Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Źródło: poznan.pl