Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: zdjęcie historycznego tramwaju nr 15 - stoi wśród zieleni, ma zielono-kremowy kolor.
Fot. UMP

To będzie wyjątkowa atrakcja dla miłośników komunikacji miejskiej – już w najbliższą niedzielę, 29 maja, na poznańskie torowiska wyjedzie tramwaj silnikowy Typu I z wagonem doczepnym Carl Weyer. Będzie można także korzystać z linii turystycznych 0, 100 i 102.

Wyjazd tego składu zawsze wzbudza bardzo duże zainteresowanie mieszkańców.  Wagony silnikowe Typu I były pierwszymi tramwajami elektrycznymi kursującymi po Poznaniu. Odbudowany pojazd z 1898 roku będzie kursował na linii historycznej H razem z wagonem doczepnym Carl Weyer (pojawiły się w Poznaniu w 1905 roku).

Tramwaj linii H będzie kursował po trasach:

  • GAJOWA/STARE ZOO – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Most Teatralny – Fredry – Mielżyńskiego – plac Ratajskiego – 23 Lutego – PLAC WIELKOPOLSKI

Odjazdy z przystanku Stare ZOO przy ul. Gajowej: godz. 11.45, 12.45, 14.00, 15.00, 16.00

  • PLAC WIELKOPOLSKI – 23 Lutego – plac Ratajskiego – Mielżyńskiego – Fredry – Most Teatralny – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – GAJOWA/STARE ZOO

Odjazdy z przystanku Plac Wielkopolski: godz. 12.05, 13.05, 14.30, 15.30, 16.20.

Ważne: pojazd może zabrać tylko tyle pasażerów, ile ma miejsc siedzących. Tramwaj nie będzie zatrzymywał się na przystankach pośrednich – po drodze nie będzie więc możliwości wsiadania czy wysiadania. Na linii historycznej będzie obowiązywać taka sama taryfa jak na liniach turystycznych: mpk.poznan.pl.

Kolejny wyjazd tramwaju Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer planowany jest na niedzielę, 5 czerwca.

„Helmut”, historyczny autobus i Maltanka

Jak co weekend, również w najbliższą sobotę i niedzielę funkcjonować będą linie turystyczne: tramwajowa 0 i autobusowa 100, a w sobotę także linia 102.

Tym razem do obsługi linii 0 zaplanowano: na sobotę „helmuta”, czyli tramwaj GT8, a na niedzielę – skład z należącym do MPK S.A. w Krakowie tramwajem 4N1. Na linii 102, która uruchamiana jest tylko w soboty, po raz pierwszy w tym sezonie wyjedzie charakterystyczny, żółty DAF.

Działać będzie również Kolejka Parkowa Maltanka. W weekendy funkcjonuje ona w godz. 10.00 do 19.00 – kursy odbywają się co 30 minut.  Dzięki Maltance w atrakcyjny sposób i szybko można dojechać z okolic ronda Śródka do Term Maltańskich czy Nowego Zoo.

Szczegółowe informacje:

Źródło: www.poznan.pl