Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Wystawa „Dźwięki wokół Cybiny”

12.7.2021

Grafika promująca wystawę "Dźwięki wokół Cybiny". Na zielono-czarnym polu rośliny, w tle zapis graficzny i zachodzące słońce. Wokół, również na zielnych tłach tytuł wystawi i szczegółowe informacje na jej temat, na dole logotypy organizatorów i partnerów wystawy. Poznańskie Centrum Dziedzictwa w te wakacje zaprasza do Galerii Śluza (ul. Dziekańska 2) na wyjątkowe spotkanie z dźwiękami. 

Wystawa „Dźwięki wokół Cybiny” pozwoli spojrzeć na otaczający świat z innej perspektywy. Na co dzień poznajemy go głównie poprzez to, co widzimy. Na wystawie będzie można go słuchać!

Odwiedzający wystawę w dowiedzą się, jaki jest pejzaż dźwiękowy doliny Cybiny. Posłuchają wspólnie nagrań uchwyconych nad rzeką oraz na pobliskim Ostrowie Tumskim i Śródce. A na sam koniec każdy będzie mógł  poczuć się jak kompozytor i stworzyć utwór, w którym instrumentami będą odgłosy miasta.

Wstęp wolny!

Zapraszamy na wernisaż wystawy odbędzie się 17 lipca o godz. 12.00. Wystawa potrwa do 21 października.

Warsztaty „Dźwięki wokół Cybiny”

31 lipca oraz 1 sierpnia o godz. 11.00 i 14.00 odbędą się warsztaty samodzielnego nagrywania dźwięków, tworzących pejzaż dźwiękowy doliny Cybiny. Zgromadzone nagrania utworzą społeczną mapę dźwiękową prezentującą istotne w opinii uczestników warsztatów elementy dźwiękowego dziedzictwa obszaru.

Do przeprowadzenia warsztatów wykorzystana zostanie Fonomapa, wypożyczona na potrzeby projektu i będąca jednym ze stanowisk edukacyjnych wystawy. To wielodotykowy stół z aplikacją pozwalającą na miksowanie, filtrowanie i przekształcanie dźwięków. Umożliwia ekspresję artystyczną i samodzielne tworzenie ścieżek dźwiękowych ze zgromadzonych dźwięków. Efekty warsztatów w formie nagrań zostaną zaprezentowane na stronie internetowej fonomapa.com.

Warsztaty będą odbywały się w budynku Galerii Śluza i w plenerze. Potrwają 90 min. i dedykowane są rodzinom z dziećmi w wieku 5-10 lat. Liczba uczestniczek(ków) jest ograniczona. Obowiązują zapisy na maila: wydarzenia@pcd.poznan.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby biorące udział w wydarzeniu mają obowiązek dostosować się do aktualnych wymogów epidemicznych.

Warsztaty realizowane w ramach cyklu kulturalno-przyrodniczego Rzeka Żywa.