Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Wystawa: Meczitow – fotografie przełomu 1989-1991

07.6.2022

Grafika artykułu: plakat promujący wystawę fotografii - na białym tle czarne napisy informujące o szczegółach wydarzenia, poniżej logotypy partnerów i sponsorów wydarzenia, po prawej stronie dwie fotografie - jedna czarno-biała, druga w różowej sepii.Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM zapraszają na wystawę prac gruzińskiego dokumentalisty Juria Meczitowa prezetująca fotografie z przełomu lat 1989-1991. Wernisaż odbędzie się 10 czerwca o godz. 19.00 w Atrium UAP.

Juri Meczitow jest gruzińskim twórcą pochodzenia ormiańskiego, byłym współpracownikiem klasyka autorskiego i artystycznego kina XX wieku – Sergieja Paradżanowa (współpracowali m.in. przy filmie „Legenda twierdzy Suramskiej” z 1985 roku). Meczitow specjalizuje się w fotografii dokumentalnej, konceptualnej, portretowej, fotoreportażu, fotografii ulicznej, fotografując życie gruzińskiego społeczeństwa oraz obrazy stolicy kraju – Tbilisi.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 30 monochromatycznych fotografii powstałych w latach 1989–1991 (m.in. sztandarowa „Dziewczyna z czarną flagą”). W tym okresie rozpoczął się trudny proces rozpadu ZSRR oraz powstawania współczesnej, niepodległej Gruzji. Juri Meczitow jako świadek epoki uwiecznił najważniejsze, a jednocześnie często najtragiczniejsze chwile odradzania się współczesnego, niepodległego narodu i państwa gruzińskiego: tragedię protestu 9 kwietnia 1989 roku, wybory pierwszego prezydenta państwa Zwiada Gamsachurdii w 1991 roku czy obrazy wojny domowej na jesieni 1991 roku. Niezwykła aktywność Meczitowa jako fotografa, ale też jego żywotność, pozwalała mu znaleźć się w miejscach i sytuacjach, do których innym fotografom nie zawsze udawało się dotrzeć. Ideą ekspozycji jest uwrażliwienie odbiorców na tragizm wojny.

Ekspozycja prac Meczitowa towarzyszy międzynarodowej konferencji naukowej pod nazwą „Perspektywy gruzińskiej demokracji – 30 lat po rozpadzie ZSRR”, która odbędzie się w dniach 9-10 czerwca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.

Wystawa potrwa do 26 czerwca, można ją oglądać w Atrium UAP (bud. B, ul. 23 Lutego 20).

Szczegóły: