Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Wystawa „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”

04.4.2022

W ubiegłym roku Wydawnictwo Miejskie Posnania zorganizowało akcję zbierania fotografii stereoskopowej i pamiątek związanych z Fotoplastykonem Poznańskim. Wśród dostarczonych materiałów graficznych znalazło się kilkanaście stereofotografii Rzymu z przełomu XIX i XX wieku. To właśnie one były inspiracją do przygotowania nowej wystawy w poznańskim Fotoplastykonie. 

Grafika artykułu: plakat promujący wystawę "Wszystkie drogi prowadza do Rzymu". Od góry archiwalne, czarno-białe zdjęcie Koloseum, pod zdjęciem szczegóły na temat wystawy: tytuł, miejsce, ceny biletów itp.Rzym jest niezmiennie jednym z najpopularniejszych miast turystycznych. Rocznie odwiedza go kilka milionów osób, chcących doświadczyć jego niezwykłej atmosfery. Nie sposób w paru zdaniach opisać wszystkich miejsc, które warto zobaczyć. Warto jednak wymienić te, które zostały zaprezentowane na wystawie w Fotoplastykonie Poznańskim. Są to oczywiście stereofotografie ukazujące pozostałości zabytków starożytnego Rzymu, takich jak Forum Romanum – najstarszego placu targowego, Koloseum – amfiteatru zbudowanego w I wieku n.e. i będącego świadkiem walk gladiatorów czy Panteonu – jednej z najlepiej zachowanych świątyń tamtego okresu. Zobaczyć można także ślady najstarszej drogi rzymskiej – Drogi Appijskiej (z IV w. p.n.e.) oraz ruiny akweduktu Klaudiusza doprowadzającego wodę do miasta już na początku I tysiąclecia n.e.

Stereofotografie prezentują też dzieła sztuki i ślady twórczości wielkich artystów, między innymi słynne rzeźby – Pietę i Mojżesza Michała Anioła oraz freski jego autorstwa w Kaplicy Sykstyńskiej. W trójwymiarze można zobaczyć również Fontannę di Trevi i Schody Hiszpańskie prowadzące do kościoła Trinità dei Monti. Rzym to miejsce niezmiernie ważne dla chrześcijan, nie sposób więc pominąć Watykanu z placem i bazyliką św. Piotra, a także Muzeami Watykańskimi, które mają przebogate zbiory udostępniane publiczności od XVIII wieku.

Materiały graficzne prezentowane podczas wystawy „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” pochodzą z kolekcji Andrzeja Mularczyka, Tomasza Bielawskiego oraz Fotoplastikonu Warszawskiego.

Wystawa potrwa do czynna do 31 lipca. Fotoplastykon Poznański czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty w godz. 10.00-17.00. Bilety: ulgowy – 2 zł, normalny – 5 zł, rodzinny – 10 zł, grupowy (dla 10 lub więcej osób) – 20 zł. Ostatnie wejście do Fotoplastykonu godzinę przed jego zamknięciem.

Szczegóły: