Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Projekt badawczy AWF w Poznaniu skierowany do seniorów

21.8.2021

AWF zaprasza seniorów do udziału w projektach badawczych. Będą one realizowane we współpracy ze specjalistami z Zakładu Nauk nad Aktywnością Fizyczną i Promocji Zdrowia oraz Zakładu Fizjoterapii Nerwowo-Mięśniowej, działających na terenie AWF w Poznaniu.

Badania mogą poprawić sprawność, funkcjonalność i jakość życia osób uczestniczących. Każde z badań są całkowicie darmowe dla seniorów i w całości dobrowolne – nawet jeśli ktoś zapisze się na nie, może z nich zrezygnować w trakcie bez żadnych konsekwencji. Wszystkie projekty są zatwierdzone przez Komisję Bioetyczną działającą przy Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. W każdym z proponowanych dla seniorów projektów przeprowadzone zostały badania pilotażowe, które pozwoliły dopracować ich przebieg w taki sposób, by zarówno ich jakość, jak i bezpieczeństwo uczestników były na jak najwyższym poziomie.

Aktualnie realizowane projekty:

  • „Ocena poziomu równowagi statycznej w zależności od zadań kierunkowania uwagi u osób w starszym wieku” –  badanie jest jednorazowe, obowiązują zapisy indywidualne na wybrany termin,
  • „Wpływ treningu kuglarskiego oraz żonglerki na wybrane funkcje poznawcze i zdolności koordynacyjne u osób starszych” – rozpoczęcie badania planowane jest w drugiej połowie września lub na początku października, zajęcia odbywają się na terenie AWF przez 12 tygodni w grupach trzy razy w tygodniu po 45 minut.

Kontakt:

Jakub Malik, doktorant AWF w Poznaniu w Zakładzie Nauk o Aktywności Fizycznej i Promocji Zdrowia, Katedra Wychowania Fizycznego, malik@awf.poznan.pl, tel. 739 975 701, 669 007 162.