„Zdrowa Aorta” – bezpłatne badania dla mężczyzn

Grafika artykułu: Na zdjęciu stoisko programu Zdrowa Aorta.
Fot. UMP

Mieszkańcy Poznania i całej Wielkopolski mogą skorzystać z bezpłatnego badania przesiewowego — USG aorty brzusznej. To propozycja dla mężczyzn, którzy mają 50-69 lat. Wczesna diagnoza może uchronić przed tętniakiem i uratować życie. 

Ostatnie bezpłatne badania USG aorty brzusznej odbędą się 22 sierpnia oraz 12 września w Centrum Medycznym Arterieart w Poznaniu przy ul. Rakoniewickiej 23A. Są częścią Wielkopolskiego programu „Zdrowa Aorta”, który właśnie dobiega końca.

Zapisywać mogą się mężczyźni w wieku 50-69 lat, mieszkający w województwie wielkopolskim. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 503 075 095 (kontakt od pon. do pt. w godz. 9.00-15.00) lub wysłać mail na adres: zdrowaaorta@arterieart.com. W wiadomości należy podać imię, nazwisko, numer telefonu, PESEL oraz miejscowość, w której chce się wykonać badanie – odbywają się one we wszystkich miastach powiatowych województwa wielkopolskiego. Są całkowicie bezpłatne, ponieważ finansowanie odbywa się z funduszy regionalnych Unii Europejskiej.

Do tej pory badania wykonano już u 9 500 pacjentów. U ponad 220 osób stwierdzono tętniaka aorty brzusznej – który może prowadzić do śmierci, jeśli nie zostanie wykryty w odpowiednim czasie. Pacjenci ci zostali objęci nie tylko programem Zdrowa Aorta, ale również – dzięki inicjatywie twórcy projektu, prof. Grzegorza Oszkinisa – bezpłatnymi badaniami kontrolnymi, których prowadzenie planowane jest przez kolejne 3 lata.

USG aorty brzusznej jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Nie wymaga skierowania od lekarza rodzinnego. Pomaga uchronić się przed tętniakiem – czyli znacznym zwiększeniem średnicy aorty. U mężczyzn występuje on znacznie częściej niż u kobiet, a prawdopodobieństwo jego występowania rośnie wraz z wiekiem. U większości osób nie daje żadnych objawów i bardzo często jest wykrywany przypadkowo, podczas innych badań medycznych. Pęknięty – stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Jednak wczesne rozpoznanie oraz właściwa opieka medyczna są podstawą pomyślnego leczenia.

Źródło: poznan.pl