Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

„Zdrowa Aorta” – bezpłatne badania

08.11.2021

Grafika: plakat programu złożony z dwóch części: po lewej zdjęcie dłoni trzymającej głowicę USG, po prawej informacje na temat programu.13 i 23 listopada w Centrum Medycznym ArterieArt w Poznaniu odbędzie się bezpłatne badanie przesiewowe USG aorty brzusznej. To propozycja dla mężczyzn z Wielkopolski, którzy mają 50-69 lat.

Wczesna diagnoza może uchronić przed tętniakiem i uratować życie. Badania będą odbywały się cyklicznie w całym województwie wielkopolskim w wyznaczonych terminach. W Poznaniu kolejna okazja, by je wykonać, będzie 13 i 23 listopada.

USG jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Nie trzeba za nie płacić, ponieważ finansowane jest z funduszy regionalnych Unii Europejskiej. Niepotrzebne jest również skierowania od lekarza – wystarczy zapisać się pod numerem telefonu: tel. 503 075 095 lub mailowo: zdrowaaorta@arterieart.com, a następnie przyjść do Centrum Medycznego Arterieart przy ul. ul. Rakoniewickiej 23A. Program badań kierowany jest do mężczyzn w wieku 50-69 lat, mieszkających w województwie wielkopolskim.

Dlaczego warto przeprowadzać badania USG aorty brzusznej? Aby uchronić się przed jej tętniakiem – czyli sytuacją gdy aorta ma więcej niż 3 cm średnicy. U większości osób nie daje on żadnych objawów i bardzo często jest wykrywany przypadkowo, podczas innych badań medycznych. Badanie USG pozwala szybko wykryć chorobowo poszerzoną aortę – największą tętnicę człowieka, dzięki której krew jest doprowadzana do kończyn górnych i dolnych, przewodu pokarmowego, nerek i wszystkich tkanek naszego ciała. Pęknięty tętniak stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Jednak wczesne rozpoznanie oraz właściwa opieka medyczna są podstawą pomyślnego leczenia.

Źródło: www.poznan.pl