Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Senior w domu: Zdrowie

WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE

Wsparcie psychologiczne przez telefon oraz online

Specjaliści pomogą przezwyciężyć niepokój i bezradność w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną.

Portal psychologdlaseniora.pl

Portal poruszą wątki psychologiczne w przystępny i praktyczny sposób. Znaleźć tu można wszystko, co należy wiedzieć o utrzymaniu sprawności umysłowej w wieku 60+.

ZDROWIE i PROFILAKTYKA

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK). Działa na podobnych zasadach jak nocna i świąteczna opieka zdrowotna, z tą różnicą, że konsultacje udzielane są przez telefon. Dzięki niej można uzyskać niezbędną pomoc medyczną poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych. Infolinia działa pod bezpłatnym numerem telefonu 800 137 200.

Portal dla pacjentów

Na stronie prowadzonej przez pracowników NFZ i Ministerstwa Zdrowia znaleźć można rzetelne informacje, posegregowane w tematycznych zakładkach: Aktualności, E-wizyta, Na ratunek (pomoc nocna, świąteczna, SOR-y), Profilaktyka, Ochrona zdrowia, Internetowe Konto Pacjenta (dzięki IKP sprawdzić informacje o swoim zdrowiu – m.in. wizyty, operacje, recepty czy otrzymać e-receptę SMS-em lub e-mailem).

Akademia NFZ

Na kanale Narodowego Funduszu Zdrowia można znaleźć różne materiały na temat bezpieczeństwa w czasie pandemii, zdrowego odżywiania, ogólnej profilaktyce zdrowotnej, wsparcia psychologicznego oraz ćwiczenia.

Kanały:

Bezpłatne konsultacje online dla opiekunów osób 60+ z bólem

Konsultacje dedykowane są osobom, które cierpią w powodu bólu oraz ich opiekunom, zmagającym się z problemem rozpoznawania bólu u chorych, z którymi komunikacja za pomocą słów jest utrudniona. Porad udzielają studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu pod merytoryczna opieką nauczycieli akademickich oraz ekspertów Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. Zgłoszenia poprzez formularz kontaktowy:

Ze zgłoszonymi osobami skontaktują się z eksperci z Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, którzy wraz ze studentami Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu skonsultują problem.

Seniorzy 4.0

W ramach programu organizowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi – Alumni Fundacji – specjaliści profilaktyki zdrowia, w oparciu o dane instytucji publicznych, przygotowali serię odpowiedzi na ważne i aktualne pytania dotyczące profilaktyki zdrowia seniorów w okresie pandemii koronawirusa.

Seniorzy 4.0

TeleRada

W ramach bezpłatnej infolinii (tel. 800 805 605), uruchomionej przez Fundację Enea i Stowarzyszenie My 50+, przez cały tydzień w wyznaczonych godzinach dyżurują eksperci różnych dziedzin: poniedziałek, godz. 9.00-12.00 – dietetyk, specjalista medycyny alternatywnej i żywienia; wtorek, godz. 16.00-18.00 – specjalista ds. socjalnych; środa, godz. 10.00-13.00 – prawnik; czwartek, godz. 9.00-12.00 – rzecznik konsumentów; piątek, godz. 15.00-17.00 – farmaceuta.

DIETA I ZDROWE ODŻYWIANIE

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

To wiarygodne źródło informacji na temat zasad zdrowego żywienia oraz stylu życia. Na stronie Centrum znaleźć można podpowiedzi, jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe i po które produkty spożywcze sięgać, również w czasie epidemii koronawirusa.

Serwis „Diety”

Serwis Narodowego Funduszu Zdrowia jest bezpłatny, dostępny dla każdego. Po zalogowaniu, wpisaniu danych i wyborze diety serwis wygeneruje się dla nas jadłospis na 28 dni.

Praktyczne wskazówki w diecie seniora

E-poradnik przygotowany przez Schron Trzeciego Wieku pod tytułem „Jak zadbać o zdrowie poprzez właściwe odżywianie” zawiera praktyczne wskazówki dotyczące diety seniora.

Książka na temat wsparcia żywieniowego osób zarażonych koronawirusem

Darmowy e-book autorstwa dietetyczki Marty Lewandowicz oraz neuropsycholożki Beaty Kaczmarek zawiera zalecenia żywieniowe dla osób z objawowym przebiegiem infekcji wirusem COVID-19. W książce można znaleźć praktyczne porady i sporo przepisów.