Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Senior w domu: Zdrowie

WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE

Internetowo-telefoniczny Punkt Konsultacyjny

Studenci medycyny i farmacji udzielają seniorom porad za pośrednictwem komunikatorów i telefonu pod merytoryczną opieką lekarza i farmaceuty Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – można zadawać pytania dotyczące stosowanego leczenia, w tym bezpieczeństwa samodzielnego dołączania leków bez recepty i suplementów diety.

Rejestracja prowadzona jest codziennie w godz. 9.00-12.00 pod numerem 61 873 83 27.

Wsparcie psychologiczne przez telefon oraz online

Specjaliści pomogą przezwyciężyć niepokój i bezradność w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną.

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

To projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie. Odkrywa możliwości działania, jakie w różnych sferach życia daje psychologia.

Portal psychologdlaseniora.pl

Portal poruszą wątki psychologiczne w przystępny i praktyczny sposób. Znaleźć tu można wszystko, co należy wiedzieć o utrzymaniu sprawności umysłowej w wieku 60+.

ZDROWIE i PROFILAKTYKA

Portal dla pacjentów

Na stronie prowadzonej przez pracowników NFZ i Ministerstwa Zdrowia znaleźć można rzetelne informacje, posegregowane w tematycznych zakładkach: Aktualności, E-wizyta, Na ratunek (pomoc nocna, świąteczna, SOR-y), Profilaktyka, Ochrona zdrowia, Internetowe Konto Pacjenta (dzięki IKP sprawdzić informacje o swoim zdrowiu – m.in. wizyty, operacje, recepty czy otrzymać e-receptę SMS-em lub e-mailem).

Akademia NFZ

Na kanale Narodowego Funduszu Zdrowia można znaleźć różne materiały na temat bezpieczeństwa w czasie pandemii, zdrowego odżywiania, ogólnej profilaktyce zdrowotnej, wsparcia psychologicznego oraz ćwiczenia.

Kanały:

Seniorzy 4.0

W ramach programu organizowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi – Alumni Fundacji – specjaliści profilaktyki zdrowia, w oparciu o dane instytucji publicznych, przygotowali serię odpowiedzi na ważne i aktualne pytania dotyczące profilaktyki zdrowia seniorów w okresie pandemii koronawirusa.

Seniorzy 4.0

TeleRada

W ramach bezpłatnej infolinii (tel. 800 805 605), uruchomionej przez Fundację Enea i Stowarzyszenie My 50+, przez cały tydzień w wyznaczonych godzinach dyżurują eksperci różnych dziedzin: poniedziałek, godz. 9.00-12.00 – specjalista medycyny alternatywnej i żywienia; wtorek, godz. 16.00-18.00 – prawnik; środa, godz. 10.00-13.00 – specjalista w zakresie spraw socjalnych; czwartek, godz. 9.00-12.00 – rzecznik konsumentów; piątek, godz. 15.00-17.00 – farmaceuta.

DIETA I ZDROWE ODŻYWIANIE

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

To wiarygodne źródło informacji na temat zasad zdrowego żywienia oraz stylu życia. Na stronie Centrum znaleźć można podpowiedzi, jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe i po które produkty spożywcze sięgać, również w czasie epidemii koronawirusa.

Serwis „Diety”

Serwis Narodowego Funduszu Zdrowia jest bezpłatny, dostępny dla każdego. Po zalogowaniu, wpisaniu danych i wyborze diety serwis wygeneruje się dla nas jadłospis na 28 dni.

Centrum Dietetyczne online

Instytut Żywności i Żywienia prowadzi bezpłatne Centrum Dietetyczne. Wystarczy zalogować się na jego stronie, umówić wizytę i rozmawiać z domu. Centrum dostępne jest cały czas. Dietetyk może objąć również długofalową opieką.

Praktyczne wskazówki w diecie seniora

E-poradnik przygotowany przez Schron Trzeciego Wieku pod tytułem „Jak zadbać o zdrowie poprzez właściwe odżywianie” zawiera praktyczne wskazówki dotyczące diety seniora.

Książka na temat wsparcia żywieniowego osób zarażonych koronawirusem

Darmowy e-book autorstwa dietetyczki Marty Lewandowicz oraz neuropsycholożki Beaty Kaczmarek zawiera zalecenia żywieniowe dla osób z objawowym przebiegiem infekcji wirusem COVID-19. W książce można znaleźć praktyczne porady i sporo przepisów.