Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Rehabilitacja i leczenie uzdrowiskowe

Kobieta w biały kitlu trzyma za rękę starszego mężczyznę. Mężczyzna podpiera się czarną laską. Widać tylko fragment ich sylwetki, nie widać głów.

Osoby, które chorują przewlekle, mają prawo do nieodpłatnego skorzystania z pobytu sanatoryjnego lub rehabilitacyjnego. Warto pamiętać również o tym, że w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia możliwe są świadczenia z dojazdem rehabilitanta do domu. Z tej formy rehabilitacji można skorzystać na podstawie skierowania od lekarza.

Turnusy rehabilitacyjne

W Poznaniu z turnusów rehabilitacyjnych można skorzystać w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym przy ul. Mogileńskiej 42. Działa tu Oddział Rehabilitacyjny, Oddział Opiekuńczo-Leczniczy oraz Ośrodek Rehabilitacji Dziennej. Oddział Rehabilitacyjny zajmuje się leczeniem i usprawnianiem osób dorosłych ze schorzeniami narządu ruchu, schorzeniami neurologicznymi, po wypadkach komunikacyjnych, amputacjach kończyn, a także po zabiegach ortopedycznych i neurochirurgicznych. Pacjenci oddziału mają zapewnioną całodobową fachową opiekę medyczną. Intensywna rehabilitacja ruchowa jest prowadzona przez zespół fizjoterapeutów przez 6 dni w tygodniu. Oddział Opiekuńczo-Leczniczy zapewnia całodobowe świadczenia medyczne. Zadaniem oddziału jest okresowe objęcie kompleksową opieką lekarską, pielęgniarską i rehabilitacyjną osób przewlekle chorych, nie wymagających leczenia szpitalnego, z ukończonym procesem diagnostycznym lub leczeniem operacyjnym. Ośrodek Rehabilitacji Dziennej prowadzi kompleksową rehabilitację pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych, a pacjent nie wymaga całodobowego nadzoru medycznego. Ośrodek zapewnia rehabilitację narządu ruchu z uwzględnieniem wskazań ortopedycznych, neurologicznych, reumatologicznych, onkologicznych.

Szczegółowe informacje:

Ofertę bezpłatnych konsultacji fizjoterapeutycznych i zajęć z gimnastyki leczniczej mają również wybrane Miejsca Przyjazne Seniorom:

Inne ośrodki rehabilitacyjne

  • Wielkopolskie Centrum Fizjoterapii (Miejsce Przyjazne Seniorom) – fizjoterapia i rehabilitacja ambulatoryjna i domowa oraz badania USG zarówno w ramach NFZ oraz prywatnie, pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności przyjmowani są bez kolejki | Szczegóły | Kontakt: ul. Łomżyńska 1, tel. 692 750 222, więcej;

Leczenie uzdrowiskowe

Szukając wsparcia w procesie zdrowienia czy rehabilitacji, warto rozważyć wyjazd do uzdrowiska. W lecznictwie uzdrowiskowym wykorzystuje się z dużym powodzeniem naturalne surowce i zabiegi fizjoterapeutyczne oraz lecznicze właściwości klimatu. Na leczenie uzdrowiskowe skieruje nas lekarz ubezpieczenia zdrowotnego lekarz rodzinny lub specjalista.

Szczegółowe informacje:

  • NFZ: leczenie uzdrowiskowe
  • Telefoniczna Informacja Pacjenta NFZ: 800 190 590 (bezpłatna infolinia, dostępna całą dobę, 7 dni w tygodniu);
  • Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ: tel. 61 850 60 00; 61 850 61 02, ul.Piekary 14/15;