Rehabilitacja i leczenie uzdrowiskowe
Osoby, które chorują przewlekle, mają prawo do nieodpłatnego skorzystania z pobytu sanatoryjnego lub rehabilitacyjnego. Warto pamiętać również o tym, że w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia możliwe są świadczenia z dojazdem rehabilitanta do domu. Z tej formy rehabilitacji można skorzystać na podstawie skierowania od lekarza.
Rehabilitacja dzienna dla poznańskich seniorek i seniorów
Osoby w wieku 65+ mogą bezpłatnie korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych oferowanych w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej przy ul. Mogileńskiej 42. Rehabilitacja przysługuje osobom zameldowanym w Poznaniu, które zostały zakwalifikowane do tego rodzaju świadczeń zdrowotnych przez lekarza specjalistę (rehabilitacji, ortopedii, neurologii, reumatologii) lub lekarza POZ.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z bezpłatnych zabiegów mogą zgłaszać się ze skierowaniem do siedziby zakładu. Szczegółowe informacje: tel. 61 873 87 08, 61 873 87 18, rejestracja@mogilenska.pl) lub bezpośrednio w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej. Kwalifikacja odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-13.00. Zabiegi rehabilitacyjne są finansowane przez Miasto Poznań, odbywają w godz. od 6.00-8.00.
Bezpłatna rehabilitacja w POSUM dla aktywnych zawodowo
Rehabilitacja dostępna jest w POSUM (Al. Solidarności 36). Z oferty mogą skorzystać kobiety w wieku 50-59 lat i mężczyźni w wieku 50-64 lat, którzy są aktywni zawodowo lub są w wieku produkcyjnym i mają zamiar podjęcia aktywności zawodowej. Każdy, kto zapisze się do programu, będzie miał możliwość skorzystania z minimum 100 zabiegów rehabilitacyjnych w ciągu 20 dni roboczych oraz z dwóch porad lekarza: pierwsza wizyta będzie kwalifikacyjna, a druga odbędzie się po zakończeniu rehabilitacji.
Żeby wziąć udział w programie, trzeba mieć skierowanie do szpitala na Dzienny Oddział Rehabilitacyjny od lekarza rodzinnego POZ lub od lekarza specjalisty. Rejestracja: tel. 519 773 049, WPR50@posum.pl (przy zapisywaniu należy podać nazwę programu: „Wielkopolski program rehabilitacji w POSUM, 50+, program unijny”).
Bezpłatna rehabilitacja dla osób po udarze mózgu w wieku od 18 do 64 lat
- Szczegóły | Zgłoszenia poprzez formularz online, kontakt: tel. 510 711 636
Z rehabilitacji skorzystać można w Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dedykowana jest ona mieszkańcom województwa wielkopolskiego, którzy przeszli udar mózgu, a od udaru nie minęło więcej niż 12 miesięcy. Rehabilitacja trwa 3 tygodnie – od poniedziałku do soboty. Może się odbywać w formie stacjonarnej (20 dni pobytu na Oddziale) lub dziennej (pacjent przychodzi przez 18 dni na zajęcia). W ramach rehabilitacji uczestnik skorzysta z indywidualnych konsultacji lekarza specjalisty i fizjoterapeuty, zabiegów neurofizjologicznych oraz fizykalnych, terapii zajęciowej, neurologopedycznej, neuropsychologicznej, stałej opieki pielęgniarskiej oraz wyżywienia.
Fizjoterapia, rehabilitacja i gimnastyka lecznicza w ramach oferty MPS
Ofertę zabiegów rehabilitacyjnych, bezpłatnych konsultacji fizjoterapeutycznych i zajęć z gimnastyki leczniczej mają również wybrane Miejsca Przyjazne Seniorom:
Usługi prywatne, rehabilitacja osób dotkniętych schorzeniami ortopedycznymi, neurologicznymi chorobami kręgosłupa i reumatoidalnymi, w ofercie znajduje się m.in. rehabilitacja pooperacyjna i pourazowa, kinezyterapia, fizykoterapia, laseroterpia, krioterapia, ultradźwięki, elektroterapia, magnetoterapia, ćwiczenia gimnastyczne, masaże lecznicze i relaksacyjne.
Usługi prywatne, w ofercie rehabilitacja kręgosłupa, barku, stawu łokciowego i ręki, stawu biodrowego i miednicy, stawu kolanowego, stopy, stawu skokowego, ścięgna Achillesa, narządu żucia, stawów skroniowo-żuchwowych, tkanek miękkich, blizn, również rehabilitacja w przypadku schorzeń neurologicznych, udarów, stwardnienia rozsianego, niedowładów, szumów usznych, zaburzeń równowagi oraz modelującą ciało.
Usługi prywatne, w ofercie m.in. konsultacja fizjoterapeutyczna, rehabilitacja i terapia, fizykoterapia, masaż i terapia manualna, gimnastyka dla seniorów, nordic walking.
Usługi prywatne, w ofercie m.in. rehabilitacja ambulatoryjna (terapia manualna, masaż tkanek głębokich, trening propriocepcji, plastrowanie dynamiczne, masaż klasyczny, ćwiczenia na sprzętach, fizykoterapia – elektroterapia, krioterapia, fala uderzeniowa, ultradźwięki, laser), szpitalna, fala uderzeniowa.
Fizjoterapia i rehabilitacja ambulatoryjną i domową w ramach NFZ oraz prywatnie, pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności przyjmowani są bez kolejki, w ofercie m.in. praca manualna, ćwiczenia indywidualne, nauka chodu oraz zabiegi fizykalne (laseroterapia, elektroterapia), porady dotyczące higieny pracy i dnia codziennego.
Usługi prywatne i w ramach NFZ, pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności przyjmowani są bez kolejki, w ofercie m.in. rehabilitacja kręgosłupa, biodra, kolana, łokcia, stawu skokowego, pomoc rehabilitacyjna w przypadku, również rehabilitacja w przypadku urazów stawów, stanów powypadkowych i pooperacyjnych, stanów zwyrodnieniowych (dyskopatia), elektroterapia, terapia ultradźwiękami, magnetoterapia, laseroterapia, terapia manualna, osteopatia, masaż klasyczny i limfatyczny.
Usługi prywatne, w ofercie m.in. rehabilitacja ortopedyczna, pomoc w przypadku urazów stawów, stanów powypadkowych, pooperacyjnych i przedoperacyjnych, zwyrodnieniowych (np. biodro, kolano, kręgosłup, krążek międzykręgowy – dysk), rehabilitacja neurologiczna, pomoc w przypadku zakażeń układu nerwowego, udaru, guzów, uszkodzeń popromiennych, chorób genetycznych, zespołów otępiennych, zaburzeń ruchowych (np. choroba Parkinsona, choroba Huntingtona), stwardnienia rozsianego, zaburzeń napadowych, masaże.
Usługi w ramach NFZ: rehabilitacja lecznicza (fizjoterapia ambulatoryjna, rehabilitacja kardiologiczna i ogólnoustrojowa w ośrodku dziennym), usługi prywatne – pakiety rehabilitacyjne (m.in. Pakiet Kręgosłup, Pakiet Pourazowy, Pakiet Ostroga). W ofercie m.in. krioterpia, galwanizacja, elektrostymulacja, laseroterapia, ultradźwięki, naświetlanie lampami, masaże, hydroterapia, kinezyterapia.
Leczenie uzdrowiskowe
Szukając wsparcia w procesie zdrowienia czy rehabilitacji, warto rozważyć wyjazd do uzdrowiska. W lecznictwie uzdrowiskowym wykorzystuje się z dużym powodzeniem naturalne surowce i zabiegi fizjoterapeutyczne oraz lecznicze właściwości klimatu. Na leczenie uzdrowiskowe skieruje nas lekarz ubezpieczenia zdrowotnego lekarz rodzinny lub specjalista.
Szczegółowe informacje:
- NFZ: leczenie uzdrowiskowe
- Telefoniczna Informacja Pacjenta NFZ: 800 190 590 (bezpłatna infolinia, dostępna całą dobę, 7 dni w tygodniu);
- Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ: tel. 61 850 60 00; 61 850 61 02, ul.Piekary 14/15;