Senior w Domu: Zdrowie
Pojedyncze wydarzenia:
- SPOTKANIE ONLINE NA TEMAT DIETY DASH (29 stycznia)
- KURS „JĘZYK I KOMUNIKACJA W OCHRONIE ZDROWIA” (6-27 lutego)
Oferta stała:
WSAPRCIE PSYCHOLOGICZNE
Internetowo-telefoniczny Punkt Konsultacyjny
Studenci medycyny i farmacji udzielają seniorom porad za pośrednictwem komunikatorów i telefonu pod merytoryczną opieką lekarza i farmaceuty Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu - można zadawać pytania dotyczące stosowanego leczenia, w tym bezpieczeństwa samodzielnego dołączania leków bez recepty i suplementów diety.
Rejestracja prowadzona jest codziennie w godz. 9.00-12.00 pod numerem 61 873 83 27.
Wsparcie psychologiczne przez telefon oraz online
Specjaliści pomogą przezwyciężyć niepokój i bezradność w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
To projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie. Odkrywa możliwości działania, jakie w różnych sferach życia daje psychologia.
Portal psychologdlaseniora.pl
Portal poruszą wątki psychologiczne w przystępny i praktyczny sposób. Znaleźć tu można wszystko, co należy wiedzieć o utrzymaniu sprawności umysłowej w wieku 60+.
ZDROWIE i PROFILAKTYKA
Portal dla pacjentów
Na stronie prowadzonej przez pracowników NFZ i Ministerstwa Zdrowia znaleźć można rzetelne informacje, posegregowane w tematycznych zakładkach: Aktualności, E-wizyta, Na ratunek (pomoc nocna, świąteczna, SOR-y), Profilaktyka, Ochrona zdrowia, Internetowe Konto Pacjenta (dzięki IKP sprawdzić informacje o swoim zdrowiu - m.in. wizyty, operacje, recepty czy otrzymać e-receptę SMS-em lub e-mailem).
#SzczepimySię
Jak powstawała szczepionka, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Ministerstwo Zdrowia prowadzi kampanię informacyjną na temat szczepień przeciwko COVID-19.
Akademia NFZ
Na kanale NFZ można znaleźć różne materiały na temat bezpieczeństwa w czasie pandemii, zdrowego odżywiania, ogólnej profilaktyce zdrowotnej, wsparcia psychologicznego oraz ćwiczenia.
Seniorzy 4.0
W ramach programu organizowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi - Alumni Fundacji - specjaliści profilaktyki zdrowia, w oparciu o dane instytucji publicznych, przygotowali serię odpowiedzi na ważne i aktualne pytania dotyczące profilaktyki zdrowia seniorów w okresie pandemii koronawirusa.
TeleRada
W ramach bezpłatnej infolinii (tel. 800 805 605), uruchomionej przez Fundację Enea i Stowarzyszenie My 50+, przez cały tydzień w wyznaczonych godzinach dyżurują eksperci różnych dziedzin: poniedziałek, godz. 9.00-12.00 - specjalista medycyny alternatywnej i żywienia; wtorek, godz. 16.00-18.00 - prawnik; środa, godz. 10.00-13.00 - specjalista w zakresie spraw socjalnych; czwartek, godz. 9.00-12.00 - rzecznik konsumentów; piątek, godz. 15.00-17.00 - farmaceuta.
Pakiet Seniora
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu przygotował materiały szkoleniowe, które maja być wsparciem merytorycznym w realizacji działań przez wielkopolskie uniwersytety trzeciego wieku i rady seniorów (Temat nr 5: Wsparcie seniorów czasie epidemii - wykład na temat stresu i jego wpływu na nasze samopoczucie).
DIETA I ZDROWE ODŻYWIANIE
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
To wiarygodne źródło informacji na temat zasad zdrowego żywienia oraz stylu życia. Na stronie Centrum znaleźć można podpowiedzi, jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe i po które produkty spożywcze sięgać, również w czasie epidemii koronawirusa.
Serwis „Diety”
Serwis Narodowego Funduszu Zdrowia jest bezpłatny, dostępny dla każdego. Po zalogowaniu, wpisaniu danych i wyborze diety serwis wygeneruje się dla nas jadłospis na 28 dni.
Centrum Dietetyczne online
Instytut Żywności i Żywienia prowadzi bezpłatne Centrum Dietetyczne. Wystarczy zalogować się na jego stronie, umówić wizytę i rozmawiać z domu. Centrum dostępne jest cały czas. Dietetyk może objąć również długofalową opieką.
Praktyczne wskazówki w diecie seniora
E-poradnik przygotowany przez Schron Trzeciego Wieku pod tytułem "Jak zadbać o zdrowie poprzez właściwe odżywianie" zawiera praktyczne wskazówki dotyczące diety seniora.
Książka na temat wsparcia żywieniowego osób zarażonych koronawirusem
Darmowy e-book autorstwa dietetyczki Marty Lewandowicz oraz neuropsycholożki Beaty Kaczmarek zawiera zalecenia żywieniowe dla osób z objawowym przebiegiem infekcji wirusem COVID-19. W książce można znaleźć praktyczne porady i sporo przepisów.