Zielona edukacja i rodzinne atrakcje w Parku Wilsona
Warsztaty ogrodnicze, rodzinne animacje, wymiana roślin, ekologiczne quizy, spektakl plenerowy i koncert – to tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców podczas akcji edukacyjnych w ramach Akademii Zielony Poznań. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 23 maja w godz. 11.00-17.00 w Parku Wilsona.
Na uczestników czeka bogaty program poświęcony ekologii, ogrodnictwu i miejskiej przestrzeni Podczas warsztatów „Gramy w zielone”, prowadzonych przez absolwentów studiów podyplomowych z hortiterapii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, będzie można zdobyć praktyczną wiedzę o sadzeniu kwiatów i warzyw. Dodatkowo chętni będą mogli dowiedzieć się, jak wspierać bioróżnorodność i tworzyć zielone przestrzenie wokół siebie.
W Parku Wilsona pojawi się również stoisko edukacyjne „Więcej niż miód – fascynujący świat pszczół”, poświęcone roli zapylaczy w środowisku. Będzie tam można zobaczyć m.in. murarkę ogrodową – łagodną pszczołę, która odgrywa ważną rolę w ekosystemie, a także otrzymać wskazówki dotyczące zakładania ogrodów i balkonów przyjaznych naturze.
Odbędą się również prelekcje pracowników Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tematem spotkania będą „Żywe kobierce – rośliny okrywowe w ogrodach”. Na uczestników czekają warsztaty rękodzielnicze, tworzenie obrazów z suszonych kwiatów, ziołowych kadzideł, świec czy kolorowych ozdób.
Nie zabraknie także rodzinnych zajęć „Zielone malowanie” oraz ekologicznych quizów i zabaw. Przez cały czas trwać będzie „Zielona Wymiana Roślin – przyjdź, wymień, zabierz”, podczas której mieszkańcy będą mogli bezpłatnie dzielić się zdrowymi, odpowiednio przygotowanymi okazami.
Swoją ofertę zaprezentują również miejskie jednostki i partnerzy, m.in. Zarząd Zieleni Miejskiej, Poznańskie Centrum Świadczeń, Zakład Zagospodarowania Odpadów, Zaułek Rzemiosła oraz Aquanet Retencja, które przygotowały liczne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na stoisku tego ostatniego będzie można dowiedzieć się więcej o zatrzymywaniu i wykorzystywaniu deszczówki w mieście, a także stworzyć własny miniogród deszczowy. Odbędzie się także wręczenie nagród w konkursie „Zielony Poznań pełen zapylaczy”. Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert zespołu „Dłonie” przy Muszli Koncertowej w Parku Wilsona.
Na miejscu będzie można również zgłosić udział w 33. edycji konkursu „Zielony Poznań”, która rozpoczęła się 4 maja i potrwa do 30 czerwca. Rywalizacja jest skierowana do mieszkańców Poznania, posiadających przydomowe ogródki, zadbane działki, ukwiecone balkony, tarasy lub okna, a nawet zielone dachy. W zabawie mogą wziąć udział także osoby opiekujące się terenami wspólnymi lub takimi, z których korzysta więcej osób – przy szkołach, budynkach wielorodzinnych, kawiarniach, punktach usługowych itp. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Poznan.pl oraz wortalu Zielony Poznań.
Organizatorem akcji edukacyjnych w ramach Akademii Zielony Poznań jest Miasto Poznań – Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa. Wydarzenie ma na celu inspirowanie do realnych działań na rzecz zieleni w mieście oraz pokazanie, że każdy może rozpocząć swoją ekologiczną przygodę i mieć wpływ na otoczenie.
Harmonogram wydarzeń: zielona edukacja_harmonogram
Źródło: poznan.pl