Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: Na zdjęciu szopka bożonarodzeniowa w kościele pw. św. Franciszka Serafickiego, na pierwszym planie postacie z szopki, w tle podświetlone na granatowo wnętrze kościoła, nad szopka wisi gwiazda. 
Fot. UMP

Jak co roku w okresie świąteczno – noworocznym w kilku kościołach w Poznaniu można podziwiać bożonarodzeniowe szopki. Żłóbki znajdują się m.in. w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego, św. Wojciecha, św. Franciszka Serafickiego czy w Poznańskiej Farze.

Jedną z największych szopek w Europie można podziwiać przy placu Bernardyńskim, w kościele pw. św. Franciszka Serafickiego. Zgodnie z już kilkudziesięcioletnią tradycją franciszkanie zbudowali szopkę, która w tym roku jest głęboka na 30 i wysoka na 16 metrów. Łącznie znajduje się w niej ponad 400 figur. Największe z nich, podobizny Józefa i Maryi, są ludzkich rozmiarów i mają blisko 2 metry wysokości. Większość figur pochodzi z lat 50. XX wieku, a część z nich jest ruchoma. Szopkę można oglądać do 2 lutego.

Ruchomy żłóbek z historycznymi postaciami powstał także w kościele pw. św. Wojciecha. Jest dostępny do Nowego Roku i można go odwiedzić w dni powszednie w godzinach od 11.00 do 17.00. Szopka jest wyłączona ze zwiedzania podczas mszy i nabożeństw dodatkowych.

Szopkę można zobaczyć również w Farze Poznańskiej. Zwiedzanie Fary możliwe jest w godzinach od 6.30 do 19.30 z wyjątkiem trwania mszy świętych. Szopka będzie dostępna do 2 lutego.

Z kolei w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego do zobaczenia jest specjalny ekożłóbek zbudowany w większości z kartonów, pośród których leży Święta Rodzina.

To tylko niektóre żłóbki, które można oglądać w poznańskich parafiach. W każdym kościele jest ona inna i warto wybrać się w okresie świąteczno-noworocznym do różnych kościołów, by je zobaczyć.

Źródło: www.poznan.pl