Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Zniżki na bilety dla seniorów na spektakle i koncerty Teatru Wielkiego

30.11.2021

Grafika promująca balet "Dziadek do orzechów". Po lewej stronie na granatowym tle biały napis - tytuł przedstawienia, nad nim - logotyp Teatru Wielkiego. Po prawej stronie zdjęcie tancerzy na scenie podczas przedstawienie. Tancerze w białych kostiumach trzymają tancerkę za ręce, która ma na sobie dużą, biała suknię. 

W grudniu Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza na „Dziadka do orzechów”, „Cyganerię” oraz koncert kolęd w wykonaniu chóru poznańskiej opery. Seniorki i seniorzy mogą liczyć na bilety w zniżkowych cenach.

W repertuarze:

Dziadek do orzechów

  • 20-30 grudnia, godz. 11.00 oraz 18.00, miejsce: Aula Artis
  • bilety senioralne do nabycia w kasie Teatru w cenie: 55 zł

Opis baletu:

Pracując nad muzyką do „Dziadka do orzechów” – i jednocześnie nad operą „Jolanta”, zaplanowano bowiem jednoczesną premierę opery i baletu tego samego autora – Piotr Czajkowski musiał przerwać na jakiś czas pracę, aby udać się do USA i dyrygować na otwarciu Carnegie Hall. Ci, którzy wierzą w przeznaczenie i omeny, powinni obowiązkowo widzieć w tym wyjeździe przeznaczenie i omen. Balet, przygotowany w ścisłej współpracy z Mariusem Petipą, nie zachwycił rosyjskiej publiczności. Doceniono pracę kompozytora, ale zgodnie ganiono libretto, choreografię – Petipa zachorował i zastąpił go asystent, Lew Iwanow, na którego spadła prawie cała krytyka – i tancerzy, a zwłaszcza wprowadzenie na scenę dzieci. Co jakiś czas próbowano odnowić balet, między innymi zrezygnowano z tańczących dzieci, ale wciąż nie wychodziło. Aż odezwało się amerykańskie „przeznaczenie” Czajkowskiego. W 1944 San Francisco Ballet wystawił Dziadka do orzechów” i oczarował Amerykanów.

Koncert kolęd

  • 28-29 grudnia, godz. 19.00, miejsce: Teatr Wielki (Foyer I piętra)
  • bilety senioralne do nabycia w kasie Teatru w cenie: 33 zł

Opis koncertu:

Koncert kolęd w wykonaniu chóru poznańskiej opery to na świątecznej liście przyjemności – pozycja obowiązkowa, równie wyczekiwana jak piernik, prezenty i choinka. To muzyczne uczta składająca się z najlepszych bożonarodzeniowych dań – kolęd i pastorałek, tych znanych bardziej i mniej. To także chwila wytchnienia po przedświątecznej bieganinie i spotkanie z najbliższymi (w ich towarzystwie najlepiej zjawić się na koncercie) oraz… nieoceniania powtórka z repertuaru kolędowego. Niech zatem tradycji stanie się zadość: kolędujmy z chórem poznańskiej opery!

Cyganeria (La Boheme) – wykonanie koncertowe

  • 22 grudnia, godz. 19.00, miejsce: Aula Uniwersytecka
  • bilety senioralne do nabycia w kasie Teatru w cenie: 40 zł

Opis opery:

Czterej młodzi artyści, z trudem wiążący koniec z końcem, trzęsą się z zimna w wynajmowanej mansardzie. Gdyby z ich talentów i serc gotowych na miłość można było wykrzesać ogień, wyziębiona izba buzowałaby gorącym płomieniem. Gdzie znajduje się wychłodzone mieszkanie? Pod niebem Paryża, oczywiście. W której dzielnicy? Łacińskiej, jakżeby inaczej! Puccini wiedział doskonale, że sięgając po powieść Murgera, poruszy nawet najbardziej zatwardziałe serca. Klucz do sukcesu „Cyganerii” to temat bliski każdemu: młodość, brawura, przyjaźń i miłość. Tandemowi znakomitych librecistów Illica – Giacoso pozostawało stworzyć arcydzieło. Prace nad librettem i muzyką przebiegały równocześnie, chociaż Puccini był mniej systematyczny od kolegów odpowiadających za kształt literacki opery. „Cyganeria” zajmuje poczesne miejsce w rankingu najczęściej wystawionych oper, jest trzecie lub czwarta. Jej koncertowe wykonanie pozwoli w pełni cieszyć się najpopularniejszymi ariami i duetami.

Kontakt i szczegóły: