Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

ZUS: Udogodnienia i aktualności

01.4.2021

Zdjęcie przedstawia leżące banknoty stuzłotowe i pięciusetzłotowe, między nimi biała kartka papieru z logotypem Zakładu Ubezpieczeń SpołecznychW kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci emerytom i rencistom trzynastą emeryturę. ZUS zachęca też do założenia bezpłatnego podstawowego rachunku płatniczego.

Trzynasta emerytura

W kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci emerytom i rencistom trzynastą emeryturę. Świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Wysokość trzynastej emerytury wynosi 1250,88 zł brutto. Trzynasta emerytura będzie wypłacana w kwietniowych terminach płatności osobom pobierającym świadczenia emerytalno-rentowe i mającym do nich prawo na 31 marca 2021 r. Świadczenie będzie przysługiwało w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia. Wypłata kolejnego dodatkowego świadczenia – czternastej emerytury – zaplanowana jest na listopad 2021 r.

Bezpłatny rachunek w każdym banku

Osoby, które nie mają konta w żadnym banku, mogą założyć bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy (PRP): w banku, oddziałach banków zagranicznych, instytucjach kredytowych i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, które prowadzą rachunki płatnicze dla konsumentów. Podstawowy rachunek płatniczy jest bezpłatny. Dzięki niemu można za darmo m.in. otrzymywać przelewy oraz wpłacać pieniądze na swój rachunek, wypłacać gotówkę w banku lub w bankomacie (w Polsce i za granicą), płacić kartą, wypłacać gotówkę przy użyciu terminala płatniczego podczas robienia zakupów i płacenia za nie kartą płatniczą oraz realizować zlecenia płatnicze.

Więcej informacji: