Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grafika artykułu: plakat informacyjny. Na białym tle napisy informacyjne oraz okrągłe elementy graficzne. W nich fragmenty fotografii przedstawiających żołnierzy oraz I.J. Paderewskiego.Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza na obchody 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. W ich ramach odbędzie się powitanie Ignacego Jana Paderewskiego na Dworcu Letnim w Poznaniu, wspólne świętowanie Narodowego Dnia Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz oddanie hołdu Powstańcom uwięzionym i zamordowanym przez Niemców w czasie II wojny światowej.  

Program wydarzeń:

  • 26 grudnia, godz. 16.00 – inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania

Podobnie jak w latach ubiegłych Ignacy Jan Paderewski przyjedzie na Dworzec Letni zabytkowym pociągiem. W rolę Paderewskiego wcieli się aktor Teatru Nowego – Andrzej Lajborek. Ryszard Łuczak z Poznańskim Chórem Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego zapewni oprawę muzyczną i zaprosi do wspólnego śpiewania. Chętni mogą udać się wspólnie z Paderewskim na przejażdżkę pociągiem z epoki na trasie Poznań-Swarzędz-Poznań. Bilety do Swarzędza można kupić na stronie internetowej Kolei Wielkopolskich.

  • 27 grudnia — Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 będzie otwarte w godz. 10.00-18.00

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego wstęp do Muzeum będzie bezpłatny. Organizatorzy polecają najnowszą wystawę czasową: „Wojska Wielkopolskie w fotografii (1918-1920)” autorstwa Jana Gruszki. 27 grudnia na zwiedzających będzie czekać fotograf w specjalnym Atelier, w którym będzie można na pamiątkę wykonać zdjęcie portretowe m.in. w mundurze powstańczym. W godz. 13.00-17.00 będzie można zwiedzić Obozowisko Powstańczego, które w tym roku powróci przed  Odwach. Stanie tam replika samolotu Fokker D.VII – będzie można dowiedzieć się, jak ten dwupłatowy myśliwiec produkcji niemieckiej wykorzystali Wielkopolanie.

Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman” zaprezentuje się w umundurowaniu oraz zrekonstruuje obozowisko z okresu powstania. Kolejną z atrakcji będzie armata (7,7 cm FK 96 n.A) ze zbiorów WMN, którą uwiecznił na obrazie Leon Prauziński. Oprócz historycznej aranżacji oddającej atmosferę 1918 roku czas umili Kapela zza Winkla, zapraszając do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych. W ramach wydarzeń odbędzie się również spacer historyczny śladami Powstania Wielkopolskiego z Jarosławem Redlińskim. Podobnie jak w latach ubiegłych na zakończenie wspólnie odśpiewana zostanie Rota.

  • 28 grudnia — oddanie hołdu uwięzionym i zamordowanym w Forcie VII Powstańcom Wielkopolskim

Będzie można zwiedzić z przewodnikiem Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII. Wydarzenie rozpocznie się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod Ścianą Śmierci. Elementem zwiedzania będzie także filmowa prezentacja sylwetek Powstańców Wielkopolskich, którzy zostali uwięzieni w Forcie VII.

Szczegóły: