125 lat tramwaju elektrycznego w Poznaniu – okolicznościowa PEKA
W 1898 roku w stolicy Wielkopolski zakończyła się era wagonów ciągniętych przez konie, a rozpoczął się trwający do dziś etap tramwaju elektrycznego. Z okazji 125-lecia tego wydarzenia Miasto wydaje okolicznościową kartę PEKA na okaziciela, a MPK Poznań organizuje m.in. paradę jubileuszową. Chętni będą mogli wziąć udział w nauce jazdy tramwajami oraz autobusami.
Wydarzenia związane z jubileuszem 125-lecia tramwaju elektrycznego w mieście i dniem św. Katarzyny odbędą się w najbliższą niedzielę, 26 listopada. Wśród atrakcji znajdzie się m.in. parada tramwajów i prezentacja historycznego taboru MPK Poznań, a także „nauka jazdy” tramwajem i autobusem miejskim oraz wycieczki do Centrali Nadzoru Ruchu. Ukaże się także okolicznościowa karta PEKA na okaziciela, na której znajdzie się obraz tramwaju typu I, uwieczniony niegdyś na pocztówce. Kartę będzie można kupić m.in. w Punktach Obsługi Klienta ZTM.
Historia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu Sp. z o.o. sięga 1880 roku, kiedy to powstało Poznańskie Towarzystwo Kolei Konnej i została uruchomiona pierwsza regularna linia tramwaju konnego na trasie od Dworca Kolejowego do Starego Rynku. Przewozy tramwajami trakcji elektrycznej rozpoczęto w Poznaniu w marcu 1898 roku, początkowo trasami tramwajów konnych, a później również po nowych trasach. Przez lata, wraz z rozwojem nowych technologii, zmieniło się wiele.
Parada, nauka jazdy tramwajem, warsztaty
Parada tramwajów rozpocznie się o godz. 11.00. Tramwaje m.in.: typu I z wagonem doczepnym WD, KSW+ND, N+ND, Konstal 102N i 102Na, Duwag GT6, GT8 i GT8ZR pojadą trasą: Zwierzyniecka — Kraszewskiego — Dąbrowskiego — Roosevelta — rondo Kaponiera — Święty Marcin — Podgórna — Strzelecka — Królowej Jadwigi — Górna Wilda — 28 Czerwca 1956 roku — Pamiątkowa — Zajezdnia Madalińskiego.
Od godz. 12.00 na terenie zajezdni przy ul. Madalińskiego będzie można obejrzeć historyczne tramwaje, które wcześniej wezmą udział w paradzie oraz zabytkowe samochody z kolekcji Automobilklubu Wielkopolskiego. Zostanie tu utworzone stoisko Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych, będzie można zobaczyć również modele z klocków Lego Mateusza Wawrowskiego oraz obrazy Michała Wędziny.
Nauka jazdy tramwajem odbędzie się na terenie zajezdni przy ul. Głogowskiej 131/133. Kursy będą realizowane Moderusem Beta w godz. 11.00-17.00. Każda „lekcja” potrwa ok. 10 minut. Aby wziąć udział w zajęciach, należy się najpierw zarejestrować. Będzie to można zrobić od środy, 22 listopada, poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie KMPS: www.kmps.org.pl – początek zapisów o godz. 12.00 (otrzymane potwierdzenie należy okazać instruktorowi przy wejściu do tramwaju).
Na terenie zajezdni Głogowska w godz. 12.00-16.00 będzie można zwiedzić Izbę Pamięci i Tradycji MPK Poznań oraz wziąć udział w warsztatach tworzenia obrazów z korali. Zorganizowana zostanie wystawa drewnianych modeli tramwajów, swoje grafiki przedstawi SiXi Artystka. Będzie również możliwość zwiedzenia Centrali Nadzoru Ruchu (wejścia co ok. 20 minut) – aby wziąć udział w wycieczce, należy się najpierw zarejestrować. Będzie to można zrobić od środy, 22 listopada, poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie KMPS: www.kmps.org.pl – początek zapisów o godz. 12.00 (otrzymane potwierdzenie należy okazać przy wejściu).
Nauka jazdy autobusem szkoleniowym odbędzie się na parkingu przy Galerii Panorama, znajdującej się przy ul. Góreckiej 30 (w godz. 11.00-17.00). Aby wziąć udział w zajęciach, należy posiadać prawo jazdy kat. B oraz się zarejestrować. Będzie to można zrobić od środy, 22 listopada, poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie KMPS: www.kmps.org.pl – początek zapisów o godz. 12.00 (otrzymane potwierdzenie należy okazać instruktorowi przy wejściu do autobusu).
Przy Galerii Panorama zorganizowana zostanie również prezentacja autobusów: będzie można obejrzeć m.in. Jelcza 043 („ogórka”) z przyczepą oraz pojazdy Mercus, Mercedes-Benz Conecto, Solaris Urbino 12 hydrogen.
Aby ułatwić dojazd do wszystkich miejsc, w których odbywać się będą Katarzynki, uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna linia dowozowa. Autobusy (Ikarus 280, DAF MB200, MAN oraz Ikarus 280.70E z Gdańska) będą kursować po trasie: Panorama — Drużynowa — Dmowskiego — Krauthofera — Głogowska (przy zajezdni) – Hetmańska — Zajezdnia Madalińskiego — Hetmańska — Dmowskiego — Krauthofera — Górecka — Panorama.
We wszystkich miejscach, w których odbywać się będą Katarzynki, uruchomione zostaną punkty informacyjne, w których będzie można zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy w MPK Poznań.
Źródło: poznan.pl