Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Koncert młodych kompozytorów i wykonawców z Ukrainy w „Starej Prochowni”

19.6.2023

Grafika artykułu: na ciemnym tle dwa poziome rzędy białych plamek, od których odchodzą w różnych kierunkach białe i kolorowe linie, w centrum biały napis: „Difference (in) сonvergence” oraz "19/06/2023".

Jeżyckie Centrum Kultury i Scena Muzyczna „Prochownia” zapraszają na ciekawe muzyczne wydarzenie. 19 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się koncert pt. „Difference (in) сonvergence”, który wykonają artyści z Ukrainy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Proponowany koncert performatywny to swego rodzaju „showcase” oryginalnych utworów i improwizowanych setów młodych kompozytorów i wykonawców z Ukrainy, które odnoszą się do niepewności teraźniejszości w ich dźwiękowym kolażu. W ostatnich dziesięcioleciach pojawiło się wiele różnorodnych dzieł, które nie są zjednoczone w spójny ruch, ale są ze sobą powiązane. Wpływ „jedności w przeciwieństwach” jest być może najważniejszą cechą obecnych czasów.

Muzycy skupiają się na podkreśleniu heterogeniczności oryginalnych źródeł, które w związku z tym tworzą paradoksalny proces konwergencji. Na scenie wystąpią: soliści Sed Contra Ensemble feat. Nova Opera, Serhii Vilka (flet), Dmytro Pashynskyi (klarnet), Denys Karachevtsev  (wiolonczela), Andrii Koshman (baryton).

Koncert odbędzie się w poniedziałek, 19 czerwca o godz. 18.00 w „Starej Prochowni” przy ul. Jackowskiego 5/7. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Sed Contra Ensemble założyli w 2013 roku w Kijowie trzej kompozytorzy związani z Ukraińską Narodową Akademią Muzyczną. Koncepcja programowa zespołu opiera się na trzech głównych zagadnieniach — klasyka awangardy XX wieku, twórczość młodych kompozytorów (ukraińskich i europejskich) oraz muzyka elektroakustyczna, projekty multimedialne i improwizacja. Sed Contra Ensemble chętnie wykonuje też muzykę polskich kompozytorów.

Szczegóły: