Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grafika artykułu: Na niebieskim tle granatowe napisy: "Aplikacja mobilna Moja Komenda. Kontakt z policja i dzielnicowymi na wyciagnięcie ręki. Aplikacja powstała w ramach programu "Dzielnicowy bliżej nas". Po lewej stronie ekran telefonu komórkowego - na nim wyświetla się aplikacja "Moja Komenda". Aplikacja mobilna „Moja Komenda” została przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz policję w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Jest to aplikacja bezpłatna opracowana na urządzenia mobilne bazujące na systemach operacyjnych Android oraz iOS.

Narzędzie zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz kontakt ze wszystkimi dzielnicowymi na terenie kraju. Aplikacja została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z policją w sytuacjach innych, niż te bezpośrednio zagrażające życiu lub zdrowiu. W nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997. Aplikacja może pracować w trybie offline, jednak jej pełne funkcje są widoczne przy zapewnieniu dostępu do Internetu.

Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji o jednostkach policji, jak i dzielnicowych. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie aplikacja sama odnajdzie najbliższy policyjny obiekt, wskaże trasę dojścia lub dojazdu. „Moja Komenda” umożliwia również wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym oraz podgląd siedziby jednostki w trybie „Street view”. Aplikacja posiada również funkcję wyszukiwania „policjantów pierwszego kontaktu”, czyli dzielnicowych. Wystarczy wprowadzić miejscowość, nazwę ulicy i numer posesji, a aplikacja wyszuka dzielnicowego, który dba o ten rejon. Dzielnicowych można wyszukiwać także po ich imionach i nazwiskach. W przypadku małych miejscowości, wystarczy wpisać samą nazwę miejscowości. Dzielnicowi nie pełnią służby całodobowo, więc w sytuacji, kiedy dzielnicowy nie odbiera służbowego telefonu komórkowego, aplikacja jednym kliknięciem przekieruje do jednostek, gdzie uzyskać można informację dotyczącą dostępności dzielnicowych.

Dzielnicowi to policjanci utrzymujący bezpośredni kontakt ze społecznościami lokalnymi swoich rejonów, rozpoznający ich potrzeby i oczekiwania w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, zarówno indywidualnego, jak i publicznego. Dzielnicowi diagnozują wspólnie z mieszkańcami lokalne problemy, ustalają ich przyczyny i pomagają w poszukiwaniu skutecznych sposobów ich rozwiązania.

Aplikacja dostępna jest na stronach:

Szczegóły: