Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Bezpłatne leki dla osób 65+

19.12.2023

Od września poszerzony został program bezpłatnych leków na receptę, który finansowany jest przez NFZ. Od tego momentu mogą z nich skorzystać osoby powyżej 65. roku życia (wcześniej granica ta wynosiła 75 lat) oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia. Lista preparatów z pełną refundacją dostępnych dla seniorów liczy prawie 3,8 tys. leków. Warunkiem ich otrzymania jest rozpoznanie odpowiedniego schorzenia i recepta.

Na liście leków objętych od września pełną refundacją dla seniorów 65+ są w dużej mierze preparaty wcześniej podlegające częściowej odpłatności. Wśród nich znajdują się m.in. leki stosowane przy nadciśnieniu tętniczym, chorobach dróg oddechowych, urologicznych, układu pokarmowego czy cukrzycy. Seniorzy mogą również bezpłatnie otrzymać np. szczepionki przeciw grypie i pneumokokom.

Aby skorzystać z refundacji, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Przede wszystkim niezbędne jest zdiagnozowanie przez lekarza schorzenia zgodnego z warunkami refundacji. Konieczna jest również recepta. Może ją wystawić: lekarz rodzinny, lekarz w poradni specjalistycznej czy pielęgniarka POZ. Po trzecie lek musi się znajdować w aktualnym wykazie refundacyjnym. Ten można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia lub zapytać o niego lekarza. Dostęp do aktualnej listy mają też użytkownicy Internetowego Konta Pacjenta.

Szczegóły:

  • Wielkopolski Oddział NFZ, ul. Grunwaldzka 158, tel. 61 850 60 00