Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: na zdjęciu seniorzy biorący udział w oprowadzaniu po Centrum Szyfrów Enigma, niektórzy siedzą na krzesłach, niektórzy stoją w tyle pomieszczenia, seniorzy zwróceni są w stronę przewodniczki, wszyscy mają zestawy słuchawkowe.
Fot. Łukasz Gdak/PCD

W listopadzie zapowiada się sporo wydarzeń, które pozwolą na różne sposoby poznawać historię ludzi, którzy odegrali kluczową rolę w łamaniu szyfru Enigmy. Na zwiedzających czekają specjalne oprowadzania, a także spotkanie z autorką biografii o najmłodszym pogromcy Enigmy. 

Najbliższe wydarzenia (wybrane):

Prekursorki. Opowieść o Szyfrodziewczynach

Oprowadzanie tematyczne po ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma śladami szyfrodziewczyn, wydobywające na światło dzienne z odmętu dziejów genialne kobiety: filozofki, matematyczki, szyfrantki i kryptolożki, a także programistki, które wniosły swój unikalny, a zwykle niedostrzegany, wkład w rozwój świata i nauki.

 • 7 listopada, godz. 15.30
 • udział na podstawie bezpłatnych biletów dostępnych w kasie CSE lub przez rezerwacje pod numerem tel. 61 888 45 12

Spotkanie z Elżbietą Szczuką, autorką książki „Jerzy Różycki, jeden z pogromców Enigmy”

Praca Elżbiety Szczuki jest pierwszą biografią Jerzego Różyckiego, najmłodszego spośród trzech kryptologów, pogromców Enigmy. Autorka przybliża jego postać na tle epoki, koncentrując się na jego życiu prywatnym. Spotkanie autorskie Elżbiety Szczuki będzie mieć charakter publicznej rozmowy z autorką.

 • 9 listopada, godz. 17.00
 • wstęp wolny

„Początki nowej władzy”: oprowadzanie tematyczne po budynku Collegium Martineum

Zwiedzaniu budynku Collegium Martineum obejmuje także oprowadzanie po najbliższej okolicy. Podczas spaceru poruszone zostaną tematy powojennych losów Dzielnicy Cesarskiej i formowania się nowych, komunistycznych władz w mieście po zakończeniu okupacji niemieckiej w 1945 roku. Uczestnicy zwiedzą gmach dawnego Komitetu Wojewódzkiego i dowiedzą się m.in. jak funkcjonowało wojewódzkie serce partii i gdzie rezydował I Sekretarz.

 • 18 listopada, godz. 12.00
 • zbiórka: hol główny Collegium Martineum
 • wstęp wolny

„Polskie Szyfrodziewczyny – otwarta pracownia Zuzanny Kamińskiej i Weroniki Jaźwińskiej

Spotkanie warsztatowe z rezydentkami Centrum Szyfrów Enigma: Zuzanną Kamińską i Weroniką Jaźwińską. Artystki tworzą artystyczno-feministyczny duet, w ramach którego wspólnie kreują ilustracje, grafikę projektową i warsztatową oraz performance zaangażowany w walkę o prawa kobiet, a także innych grup mniej uprzywilejowanych. W
listopadzie rezydentki Centrum Szyfrów Enigma otwierają swoją pracownię artystyczną i prowadzą w niej warsztaty.

 • 23 listopada, godz. 17.00
 • wstęp wolny

Szyfry przez wieki: zwiedzanie dla seniorów

Bezpłatne zwiedzanie ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma w towarzystwie przewodniczki lub przewodnika. Uczestniczki i uczestnicy prześledzą kilkanaście wieków dziejów szyfrów i ukrywania informacji. Porozmawiają też o dawnej i współczesnej nauce i technice: organizatorzy pokaż, jak złamanie szyfru Enigmy wpłynęło na świat, w którym żyjemy.

 • 28 listopada, godz. 15.30
 • udział na podstawie bezpłatnych biletów dostępnych w kasie CSE lub przez rezerwacje pod numerem tel. 61 888 45 12

Oprowadzanie po Centrum Szyfrów Enigma w PJM

Podczas oprowadzania zostanie opowiedziana historia złamania maszyny szyfrującej Enigmy oraz trzech genialnych matematyków.

 • 30 listopada, godz. 17.00
 • udział bezpłatny, zapisy: tel. 533 666 085 lub e-mail: kontakt@csenigma.pl

Szczegóły: