Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: na zdjęciu seniorzy biorący udział w oprowadzaniu po Centrum Szyfrów Enigma, niektórzy siedzą na krzesłach, niektórzy stoją w tyle pomieszczenia, seniorzy zwróceni są w stronę przewodniczki, wszyscy mają zestawy słuchawkowe.
Fot. Łukasz Gdak/PCD

We wrześniu sporo okazji, żeby zwiedzać ekspozycję CSE i poznawać na różne sposoby historię ludzi, którzy odegrali kluczową rolę w łamaniu szyfru Enigmy. Bohaterkami spotkań będą też genialne kobiety, które wniosły swój unikalny, a zwykle niedostrzegany wkład w rozwój świata i nauki.

Najbliższe wydarzenia (wybrane):

Festiwal dawnych komputerów i gier

Podróż po żywej historii kultury cyfrowej ostatnich kilkudziesięciu lat. Będzie okazja, żeby zagrać w niezapomniane gry video, które weszły do kanonu i stały się elementem naszego dziedzictwa, i zobaczyć na własne oczy, jak przez kilkadziesiąt lat zmieniała się kultura gier. 

  • 16-17 września, godz. 10.00-18.00
  • wstęp wolny

U źródeł: prezentacja zbiorów oraz Mediateki Centrum Szyfrów Enigma

Wydarzenie to stanowić będzie okazję, by zapoznać się z kopiami unikatowych dokumentów, w tym prywatnymi zdjęciami i listami przybliżającymi historię ludzi, którzy odegrali kluczową rolę w łamaniu szyfru Enigmy. 

  • 19 września, godz. 17.00
  • wstęp wolny

Prekursorki. Opowieść o Szyfrodziewczynach

Oprowadzanie tematyczne po ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma śladami szyfrodziewczyn, wydobywające na światło dzienne z odmętu dziejów genialne kobiety: filozofki, matematyczki, szyfrantki i kryptolożki, a także programistki, które wniosły swój unikalny, a zwykle niedostrzegany wkład w rozwój świata i nauki.

  • 20 września, godz. 16.00
  • udział na podstawie bezpłatnych biletów dostępnych w kasie CSE lub przez rezerwacje pod numerem tel. 61 888 45 12

Wykład „Zofia Sokolnicka – emisariuszka i posłanka”

O Zofii Sokolnickiej, bohaterce wykładu Izabelli Kopczyńskiej, śmiało można powiedzieć, że była kobietą wielu talentów. Związana z Poznaniem sprzed I wojny światowej Zofia, nie zważając na ryzyko, angażowała się w działalność oświatową. W czasie powstania wielkopolskiego organizowała pomoc sanitarną i medyczną. Zofia Sokolnicka była też jedną z ośmiu posłanek w pierwszym powojennym parlamencie. 

  • 21 września, godz. 17.00
  • wstęp wolny

Budynek nieodkryty: oprowadzanie tematyczne po budynku Collegium Martineum

Uczestniczki i uczestnicy wydarzenia poznają historię miejsca, w którym działała poznańska filia Biura Szyfrów i pracowali późniejsi pogromcy Enigmy. Zwiedzą gmach dawnego Komitetu Wojewódzkiego i poznacie kulisy funkcjonowania wojewódzkiego serca partii, a później siedziby Wydziału Historycznego UAM. 

  • 22 września, godz. 16.00
  • udział na podstawie bezpłatnych biletów dostępnych w kasie CSE lub przez rezerwacje pod numerem tel. 61 888 45 12

Szyfry przez wieki: zwiedzanie dla seniorów

Bezpłatne zwiedzanie ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma w towarzystwie przewodniczki lub przewodnika. Uczestniczki i uczestnicy prześledzą kilkanaście wieków dziejów szyfrów i ukrywania informacji. Porozmawiają też o dawnej i współczesnej nauce i technice: organizatorzy pokaż, jak złamanie szyfru Enigmy wpłynęło na świat, w którym żyjemy.

  • 28 września, godz. 15.30
  • udział na podstawie bezpłatnych biletów dostępnych w kasie CSE lub przez rezerwacje pod numerem tel. 61 888 45 12

Brzmienia Szyfrów

Odwiedzający CSE będą mogli usłyszeć w Strefie Szyfrów Centrum utwór skomponowany z wykorzystaniem autentycznych dźwięków niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

  • 30 września, godz. 10.00-18.00
  • wstęp wolny

Szczegóły: