Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Centrum Szyfrów Enigma w lutym

31.1.2024
Fotografia przedstawia pomnik z napisem Marian Rejewski, który znajduje się przed głównym wejściem do CK Zamku.
Fot. Fot. Łukasz Gdak/PCD

W lutym Centrum Szyfrów Enigma zaprasza na rodzinne oprowadzania oraz bezpłatne zwiedzanie dla seniorów. 

Najbliższe wydarzenia (wybrane):

Kurs szyfrów dla rodzin

  • 18 i 25 lutego, godz. 10
  • 30 zł od rodziny (maksymalnie 2 dorosłych i 3 dzieci), bilety dostępne w kasie CSE oraz w sprzedaży internetowej

Centrum Szyfrów Enigma zaprasza rodziny z dziećmi w wieku 7-10 lat na kurs szyfrów śladami łamaczy Enigmy. Można zmierzyć się z historycznymi sposobami utajniania informacji. Podczas warsztatów uczestnicy poznają niewidzialne atramenty, wezmą udział w eksperymentach i rozwiążą zagadki, które otworzą sejf z nagrodami.

Początki nowej władzy. Zwiedzanie byłego gmachu KW PZPR i okolicy w rocznicę zakończenia walk o Poznań

  • 24 lutego, godz. 12.00
  • Miejsce/start: hol główny Collegium Martineum
  • udział jest bezpłatny

W nawiązaniu do 79 rocznicy zakończenia walk o Poznań w 1945 roku Centrum Szyfrów Enigma zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w tematycznym zwiedzaniu Dzielnicy Cesarskiej i budynku Collegium Martineum. Podczas spaceru poruszone zostaną tematy powojennych losów tego obszaru miasta i formowania się w Poznaniu nowych, komunistycznych władz. Uczestnicy zwiedzą gmach dawnego Komitetu Wojewódzkiego i dowiedzą się m.in.: jak funkcjonowało wojewódzkie serce partii i gdzie rezydował I Sekretarz. O tym wszystkim opowie specjalista ds. Mediateki Centrum Szyfrów Enigma, prezentując ponadto wybrane zbiory cyfrowe Mediateki poświęcone historii budynku i okolicy.

Szyfry przez wieki. Zwiedzanie dla seniorów.

  • 27 lutego, godz. 15.30
  • bezpłatne bilety dostępne w kasie CSE lub przez rezerwacje pod numerem 61 888 45 12

Centrum Szyfrów Enigma zaprasza seniorki i seniorów na bezpłatne zwiedzanie ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma w towarzystwie przewodniczki lub przewodnika.  Zachęca do zapoznania się z najnowszą i najnowocześniejszą wystawą multimedialną Poznania. Opowie prawdziwą historię poznańskich matematyków i ich odkryć, które zmieniły dzieje świata. Uczestnicy prześledzą kilkanaście wieków dziejów szyfrów i ukrywania informacji. Porozmawiają o dawnej i współczesnej nauce i technice: zobaczą, jak złamanie szyfru Enigmy wpłynęło na świat, w którym żyjemy.

Szczegóły: