Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Czas Apokalipsy – atrakcje w Muzeum Uzbrojenia

07.12.2023

Grafika artykułu: plakat informacyjny. Na pierwszym planie dłoń z palcami ułożonymi w literę V, w tle rzesza ludzi. Białe napisy informacyjne, tło czerwone.W niedzielę, 10 grudnia z okazji 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Muzeum Uzbrojenia, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, zaprasza na żywą lekcję historii pod tytułem „Czas Apokalipsy”.

W godz. 11.00-15.00 na terenie muzeum odbędzie się seria wydarzeń związanych z historią stanu wojennego i oporu społecznego przeciw władzom PRL. W ramach wydarzenia odbędzie się inscenizacja łączonego posterunku Wojska Polskiego i Milicji Obywatelskiej z pierwszych dni stanu wojennego w grudniu 1981 roku (z prezentacją pojazdów i sprzętu używanego przez służby oraz rekonstruktorami w umundurowaniu z epoki przed Muzeum Uzbrojenia).

Wśród atrakcji znajdzie się także gra terenowa „WRON”, osadzona w realiach stanu wojennego. W jej ramach uczestnicy odwiedzą wyznaczone punkty, wykonają zadania, a po zebraniu kompletu pieczątek i odkryciu hasła otrzymają nagrody. Wydarzenie jest bezpłatne i bez ograniczeń wieku.

Dla zwiedzających dostępne będą również dwie wystawy. Pierwsza w przestrzeni ekspozycji muzeum pt. „Opór i broń” prezentować będzie pamiątki związane z działalnością opozycyjną w okresie PRL-u oraz uzbrojenie wykorzystywane w tamtym czasie przez służby. Wstęp w ramach biletu wstępu do Muzeum Uzbrojenia. Druga wystawa, „Solidarność Walcząca w Poznaniu”, powstała na 40. rocznicę powstania Solidarności Walczącej oddział Poznań. Zostanie zaprezentowana w plenerze. Można ją będzie zwiedzić bezpłatnie.

Szczegóły: