Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: na zdjęciu z lotu ptaka Ogród Królewski na Wawelu w Krakowie.
Royal Garden in castle of Wawel in Kraków, fot. Dom Bretanii

W czerwcu Dom Bretanii zaprasza na garść ciekawych wydarzeń. Odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej celtyckich tatuaży oraz wykład na temat alg. Będzie także okazja do wzięcia udziału w jubileuszowym koncercie z okazji 30-lecia Domu Bretanii.

Harmonogram najbliższych wydarzeń:

20 czerwca, godz. 18.00 – wernisaż wystawy fotografii Alaina Ameta pt. „Nierozłączni. Bretończycy i ich celtyckie tatuaże”

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wystawa czynna do 29 września
  • wstęp wolny

Dziedzictwo celtyckie jest ważną częścią kultury Bretanii, tożsamości jej mieszkańców i w naturalny sposób znalazło swoje odzwierciedlenie również w sztuce tatuażu, która – przez długi czas pozostając w Europie sztuką marginalną, pokątną i intymną, charakterystyczną dla więźniów czy marynarzy – dziś staje się pełnoprawną i chętnie eksponowaną dziedziną sztuki. Decyzja, najczęściej głęboko przemyślana, o zrobieniu sobie tatuażu wiąże się z afirmacją osobistych wartości. Fotoreportaż zrealizowany przez Alina Ameta wiele mówi o przywiązaniu Bretończyków do celtyckich symboli i postaci – mitologicznych i historycznych. Prezentowane tatuaże charakteryzują się różnorodnością odniesień oraz bogactwem motywów graficznych, wśród których znaleźć można triskel, bretońską flagę Gwen ha du, symbolicznego dla Bretanii gronostaja, Ankou – bretońską personifikację śmierci, Korrigany – bretońskie krasnoludki, czarodzieja Merlina i wróżkę Vivianę czy wreszcie elementy pejzażu bretońskiego jak morze, statki, latarnie oraz tradycyjne bretońskie instrumenty. W Domu Bretanii zostanie zaprezentowany wybór 24 zdjęć wraz z opisami.

22 czerwca, godz. 19.00 – jubileuszowy koncert z okazji 30-lecia Domu Bretanii „Kanour Noz”

  • miejsce: Scena na Piętrze
  • bilety: 40 zł, dostępne na stronie internetowej bilety24.pl

Kanour Noz, „nocny śpiewak”, to przydomek nadany przez mieszkańców Kerroc’h, małej wioski w pobliżu Ploemeur, rybakowi, który miał zwyczaj śpiewania podczas swoich nocnych morskich połowów. Bretońska śpiewaczka Elodie Jaffré odkryła, że ten człowiek, Louis Le Hirez (1907-1983), był jej prawujkiem. Zachowały się po nim nagrania, które zainspirowały artystkę do badań nad muzyką z jej rodzinnych stron. Stworzyła spektakl – muzyczną opowieść o samotnym rybaku nocą, na środku oceanu, w którym oprócz niej udział biorą harfistka Awena Lucas oraz kontrabasista Yann Le Bozec. „Kanour noz” został nagrodzony w 2022 roku przez TV France 3 Bretagne za najlepszy album muzyczny w języku bretońskim.

26 czerwca, godz. 18.00 – wykład „Algi – skarby z morskich głębin”

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wstęp wolny

Algi, glony, wodorosty… to grupa organizmów o niezwykle ciekawych właściwościach. Są źródłem wielu substancji odżywczych, mają zastosowanie w kosmetyce, przemyśle, a gatunki jadalne zaliczane są do tzw. superfood. W Bretanii, z uwagi na bliskość Oceanu Atlantyckiego, od dawna znano i doceniano ich walory. Warunki geograficzno-przyrodnicze zapewniły bowiem Bretończykom dostęp do wielu ich gatunków. Wykład pozwoli lepiej poznać te interesujące organizmy, a także przybliży Bretanię jako region bogaty w cenne dla człowieka glony. Wykład go Elżbieta Studzińska-Sroka – farmakognosta, farmaceutka, w swoich badaniach skupia się na poznawaniu aktywności biologicznej porostów i występujących w nich związków czynnych, poszukuje również nowych kierunków działania roślin leczniczych. Interesuje się właściwościami leczniczymi alg, roślin przyprawowych oraz tematem naturalnych substancji psychoaktywnych.

Szczegóły: