Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Czysty Poznań to wspólna sprawa

03.8.2023

Grafika artykułu: plakat akcji sprzątania świata, w centrum na pomarańczowym tle niebieski worek na śmieci w kształcie dłoni, u góry napisy: "30. akacja sprzątania świata - Polska", "Sprzątanie świata łączy ludzi", na dole plakatu logotypy patronów akcji.Już od 30 lat w Polsce odbywa się akcja sprzątania świata. Jak co roku włącza się do niej również Poznań. Miasto zachęca do zgłaszania swoich grup i wspólnego sprzątania stolicy Wielkopolski.

W tym roku wydarzenie nabiera szczególnego charakteru — obchodzony jest bowiem jubileusz 30-lecia akcji w Polsce. Tegoroczna odsłona odbywa się pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi” i odbędzie się w Poznaniu od 14 do 17 września. W poprzedniej edycji udało się zebrać ponad 17 ton śmieci. Łącznie przez 5 ostatnich akcji uczestnicy zebrali ponad 175 ton odpadów.

Zapisy na poznańską akcję Sprzątania Świata już się rozpoczęły. Jak zgłosić swój udział w akcji? Wystarczy:

  • zebrać zespół;
  • wypełnić formularz;
  • odebrać z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP worki i rękawice;
  • posprzątać wybrany przez siebie teren, a organizatorzy zapewnią odbiór worków z zebranymi odpadami.

Zgłoszenia można wysyłać do 10 września.

Z roku na rok zainteresowanie wydarzeniami proekologicznymi rośnie. Sprzątanie Świata to jedna z dwóch dużych tego typu akcji. Wiosną tradycyjnie Poznań czyszczony jest w ramach Wiosennych Porządków.

Podczas tych wydarzeń mieszkanki i mieszkańcy włączają się w sprzątanie przestrzeni miasta, co jest doskonałą okazją do wspólnego spędzania czasu w duchu eko. Wiosną 2022 r. udział zgłosiło 86 zorganizowanych grup, jesienią tego samego roku były to już 92 grupy, natomiast wiosną bieżącego roku – 150 grup, które łącznie zebrały 40 ton odpadów.

Więcej informacji na stronie dedykowanej akcji Sprzątania Świata w Poznaniu.

Źródło: poznan.pl