Dom Bretanii w sierpniu
A gdyby tak wykorzystać wakacyjny czas na podróż na zachód Europy? W sierpniu będzie to możliwe! Dom Bretanii oferuje wszystkim chętnym filmową przygodę we francuskim stylu. Cały czas dostępna jest również wystawa fotografii celtyckich tatuaży.
Harmonogram planowanych wydarzeń:
14 sierpnia, godz. 18.00 – Projekcja filmu „Pan Klein”
- miejsce: Dom Bretanii
- wstęp wolny
- film z polskimi napisami
Rok 1942, okupowany Paryż. Robert Klein, bogaty katolik, radzi sobie doskonale w wojennej rzeczywistości. Skupuje po możliwie niskich cenach dzieła sztuki od prześladowanych Żydów, sam żyjąc w luksusach i gromadząc w ten sposób coraz większą fortunę. Pewnego dnia dostaje przesyłkę z żydowską gazetą sugerującą, że może mieć semickie korzenie. Aby się wybronić z trudnej sytuacji, wszczyna prywatne dochodzenie i odkrywa istnienie innego Roberta Kleina. Film opowiada z jednej strony o kafkowskiej sytuacji, w której znalazł się bohater, a z drugiej jest krytyką postawy francuskiego społeczeństwa w czasie wojny wobec Żydów.
23 sierpnia, godz. 18.00 – Projekcja filmu „Antonina w górach”
- miejsce: Dom Bretanii
- wstęp wolny
- film z polskimi napisami
Antonina przez wiele miesięcy nie może doczekać się lata i tygodnia wakacji ze swoim kochankiem Vladimirem. Ten jednak w ostatniej chwili odwołuje swój przyjazd, bo jego żona zorganizowała w tym czasie rodzinną wyprawę górską w Sewennach w towarzystwie osła! Antonina postanawia też się tam wybrać. Na miejscu jednak nic nie jest tak, jak miało być. Subtelna komedia inspirowana dziennikiem podróży Roberta Stevensona pt. „Podróże z osłem w Cévennes” z 1879 roku, pokazuje, w sposób bliski westernom, piękno krajobrazu francuskich Sewennów.
7-31 sierpnia – wystawa fotografii Alaina Ameta pt. „Nierozłączni. Bretończycy i ich celtyckie tatuaże”
- miejsce: Dom Bretanii
- wystawa czynna do 29 września od poniedziałku do środy w godz. 10.00-18.00 oraz od czwartku do piątku w godz. 10.00-17.00 (przerwa wakacyjna w terminie 24 lipca – 6 sierpnia)
- wstęp wolny
Dziedzictwo celtyckie jest ważną częścią kultury Bretanii, tożsamości jej mieszkańców i w naturalny sposób znalazło swoje odzwierciedlenie również w sztuce tatuażu, która – przez długi czas pozostając w Europie sztuką marginalną, pokątną i intymną, charakterystyczną dla więźniów czy marynarzy – dziś staje się pełnoprawną i chętnie eksponowaną dziedziną sztuki. Decyzja, najczęściej głęboko przemyślana, o zrobieniu sobie tatuażu wiąże się z afirmacją osobistych wartości. Fotoreportaż zrealizowany przez Alina Ameta wiele mówi o przywiązaniu Bretończyków do celtyckich symboli i postaci – mitologicznych i historycznych. Prezentowane tatuaże charakteryzują się różnorodnością odniesień oraz bogactwem motywów graficznych, wśród których znaleźć można triskel, bretońską flagę Gwen ha du, symbolicznego dla Bretanii gronostaja, Ankou – bretońską personifikację śmierci, Korrigany – bretońskie krasnoludki, czarodzieja Merlina i wróżkę Vivianę czy wreszcie elementy pejzażu bretońskiego jak morze, statki, latarnie oraz tradycyjne bretońskie instrumenty. W Domu Bretanii prezentowany jest wybór 24 zdjęć wraz z opisami.
Szczegóły:
- Kontakt: Dom Bretanii, Stary Rynek 37 (wejście od ul. Wielkiej), tel. 61 851 68 51 | Dom Bretanii: aktualny program kulturalnych wydarzeń | Dom Bretanii: Facebook