Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: na zdjęciu kobieta i mężczyzna w tradycyjnych, ludowych strojach, obejmują się, zewnętrzne ręce unoszą w górę, w tle znajduje się zespół w strojach ludowych oraz baner z napisem "25. Dożynki Miejskie".
Fot. UMP

Dożynki Miejskie odbędą się już 2 września w parku Wilsona. Na poznaniaków jak co roku czeka wiele atrakcji związanych z zakończeniem żniw. Nie zabraknie barwnego korowodu dożynkowego, występów artystycznych czy konkursu wiedzy o rolnictwie. Będzie się można także przenieść w czasie i  w wiosce ginących zawodów zobaczyć, jak dawniej wykonywano garnki czy liny. W tym roku w ramach wydarzenia odbędzie się również XXV Święto Chleba.

Zabawa rozpocznie się korowodem, który wyruszy o godz. 14.00 spod kościoła pw. św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej (gdzie wcześniej odbędzie się msza św.). Jego uczestnicy przejdą ul. Śniadeckich do parku Wilsona. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Miasta Poznania.

O godz. 15.00 obrzęd dożynkowy zaprezentuje zespół folklorystyczny Poligrodzianie z Politechniki Poznańskiej. Wydarzenie urozmaici również spektakl muzyczny Teatru Mozaika. Na scenie podziwiać też będzie można zespół folkowy Tytka oraz pokazy zumby. Część artystyczna będzie przeplatana konkursami z wiedzy o piekarstwie i rolnictwie. Na zakończenie w muszli koncertowej wystąpi zespół Fanfara Awantura.

W tym roku dożynki odbędą się razem z XXV Świętem Chleba w Wielkopolsce, organizowanym przez Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP wraz z Cechem Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. Uczestnicy poznają tajniki piekarstwa, a także dowiedzą się ciekawostek o wartości odżywczej pieczywa i jego roli w diecie człowieka.

Dożynki będą też okazją do uchylenia rąbka tajemnicy dotyczącej dawnego rzemiosła, a to za sprawą wioski ginących zawodów z warsztatami garncarskim, zielarskim, powroźnika oraz łyżkarza. Będzie można także zobaczyć dawne wyposażenie gospodarstwa chłopskiego.

W parku Wilsona odbędą się również pokazy florystyczne, wystawa gołębi i królików, warsztaty z pierwszej pomocy i animacje dla dzieci, w tym malowanie buzi czy dmuchany zamek. Na uczestników czekać będzie zwyczajowa grochówka z kotła.

Źródło: poznan.pl