Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Ekodoradcy ruszają w miasto

18.3.2024

Grafika artykułu: w centrum biały napis: "Czekasz na ostatnią chwilę?, w tle znajdują się różowe chmury.Poznanianki i poznaniaków ponownie odwiedzą ekodoradcy. Ich zadaniem jest m.in. przybliżenie założeń uchwały antysmogowej czy pomoc w uzyskaniu dotacji, np. z miejskiego programu Kawka Bis, umożliwiającego likwidację kopciucha. Aby każdy mógł skorzystać z dofinansowania, jego tegoroczną pulę zwiększono do rekordowych 16 mln zł.

Głównym zadaniem ekodoradców jest zachęcenie poznaniaków do rezygnacji z nieekologicznych rozwiązań, a także pomoc w pozyskaniu dofinansowania na zmianę sposobu ogrzewania. Ekodoradca odwiedzi mieszkańca w jego domu, więc jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają trudność w dotarciu do urzędu.

Chętni mieszkańcy otrzymają pomoc w pozyskaniu pieniędzy na wymianę pieca. Do wyboru mają nie tylko miejski program Kawka Bis, ale także krajowy — Czyste Powietrze. Miastu Poznań zależy również, aby do jak największej liczby osób dotarła informacja o założeniach uchwały antysmogowej, w tym o terminie granicznym wymiany kopciuchów, który upłynął 31 grudnia 2023 r. (osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, mają szansę na zlikwidowanie przestarzałych pieców w tym roku).

Z bezpłatnego ekodoradztwa może skorzystać każdy mieszkaniec Poznania, który posiada u siebie źródła ciepła na paliwo stałe. Usługa jest dużym ułatwieniem dla osób starszych, z niepełnosprawnością lub takich, dla których dotarcie do urzędu stanowi spore utrudnienie.

Poznanianki i poznaniacy, którzy chcą, aby odwiedził ich ekodoradca, mogą napisać na adres e-mail: ekodoradca@um.poznan.pl lub zadzwonić pod numer telefonu: 61 878 19 63.

Usługa będzie trwała do 15 czerwca. Do pomocy mieszkańcom oddelegowanych zostanie czterech ekodoradców, którzy łącznie mają wykonać 840 wizyt u mieszkańców.

Informacje o programach dotacyjnych, jak również pomoc w wypełnieniu wniosków można również uzyskać w siedzibie Wydziału Klimatu i Środowiska przy ul. Gronowej 22 a w Poznaniu. Informacje o programie dotacyjnym można uzyskać również pod numerami tel. 61 878 50 71, 61 878 19 63, 61 878 40 61, 61 878 40 62, 61 878 40 68. Zapytania można kierować też pod adres e-mail: kawka@um.poznan.pl.

Jak rozpoznać ekodoradcę?

Nie każdy, kto podaje się za ekodoradcę, rzeczywiście musi nim być. W przypadku wszystkich nieznajomych, którzy zapukają do drzwi, należy zachować czujność. Urzędowi wysłannicy mają przy sobie identyfikator z danymi oraz pieczątką UMP, a także pismo wydane przez dyrektorkę Wydziału Klimatu i Środowiska UMP. W przypadku wątpliwości można zadzwonić na infolinię Poznań Kontakt (61 64 63 344). Jej pracownicy posiadają nazwiska wszystkich ekodoradców — w ten sposób można się upewnić, czy przybyła osoba nie jest oszustem.

Źródło: poznan.pl