Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grafika artykułu: plakat informacyjny, w centrum grafika przedstawiająca zarys skrzypiec składających się z kolorowych elementów, u dołu napis: "Festiwal Sztuki Lutniczej", na dole plakatu logotypy partnerów i organizatorów wydarzenia.Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Fundacja Sztuki Lutniczej im. Włodzimierza Kamińskiego i Heleny Harajdy oraz Związek Polskich Artystów Lutników zapraszają na Festiwal Sztuki Lutniczej im. Włodzimierza Kamińskiego, który odbędzie się w dniach 25-28 października.

Festiwal jest kreatywnym centrum wymiany myśli, poglądów i idei dotyczących lutnictwa pomiędzy lutnikami, muzykami i publicznością. Tworzy przestrzeń dla twórczych spotkań uczniów i profesjonalistów z całego świata. Do głównych celów festiwalu należy promowanie współczesnej twórczości polskich lutników, podnoszenie jakości kształcenia lutniczego oraz promowanie sztuki lutniczej wśród szerszej publiczności. W ramach festiwalu zainteresowani będą mogli uczestniczyć w I Międzynarodowym Konkursie Lutniczym im. Włodzimierza Kamińskiego, warsztatach sztuki lutniczej, Międzynarodowej Konferencji Lutniczej i Wystawie Polskich Artystów Lutników.

Festiwal rozpocznie się 25 października pierwszym etapem Międzynarodowego Konkursu Lutniczego, do którego zgłoszonych zostało 36 instrumentów wykonanych przez studentów z Europy i Stanów Zjednoczonych. Zwieńczeniem tych wydarzeń będzie gala festiwalowa z koncertem laureatów, która odbędzie się 28 października o godz. 19.00 w Auli Nova Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Harmonogram (wydarzenia otwarte dla publiczności):

I Międzynarodowy konkurs lutniczy im. Włodzimierza Kamińskiego

  • 27 października: w godz. 16.00-19.00 – przesłuchania II etapu konkursu, godz. 19.30 – ogłoszenie wyników II etapu konkursu i rozmowy z Jury
  • 28 października, godz. 19.00 – Gala Festiwalowa i Koncert Laureatów

Konkurs jest otwarty dla uczniów i studentów ośrodków kształcących lutników oraz ich absolwentów z całego świata, którzy ukończyli naukę nie wcześniej niż w 2022 roku. Konkurs odbywa się w dwóch etapach. W I etapie jury ocenia walory estetyczne i użytkowo-dźwiękowe instrumentów, a etap ten jest zamknięty dla publiczności. W II (finałowym) etapie konkursu instrumenty prezentowane są na sali koncertowej zza kotary (anonimowo) przez skrzypaczkę Celinę Kotz, a jury dokonuje oceny dźwiękowej. Przesłuchania II etapu są otwarte dla publiczności. Zwieńczeniem Konkursu będzie Koncert Laureatów odbywający się w trakcie Gali Festiwalowej, na którym zostaną zaprezentowane nagrodzone instrumenty. Zarówno na przesłuchania II etapu, jak i na Koncert Laureatów wstęp jest wolny dla publiczności.

Warsztaty sztuki lutniczej

Prowadzone będą w dwóch grupach, profesjonalnej i początkującej.

  • 26 października, w godz. 10.00-13.00: grupa początkująca i profesjonalna
  • 27 października, w godz. 10.00-15.00: grupa profesjonalna

Grupa profesjonalna: Tematem warsztatów będzie „Praca nad walorami dźwiękowymi w instrumencie i efektywna współpraca z muzykiem”. Wydarzenie przeznaczone jest dla uczniów i studentów lutnictwa artystycznego, w tym uczestników konkursu, którzy mogą wziąć czynny udział w warsztatach, a także dla muzyków studentów i profesjonalistów, którzy mogą uczestniczyć biernie w formie wolnych słuchaczy. W trakcie warsztatów ekspert podzieli się swoją wiedzą z zakresu pracy podczas końcowego etapu budowy instrumentu, czyli regulacji jego walorów brzmieniowych. Uczestnicy i słuchacze dowiedzą się, co wpływa na zmianę parametrów brzmieniowych instrumentu oraz w jaki sposób efektywnie współpracować z muzykiem przy dostosowywaniu dźwięku do potrzeb wykonawcy. Warsztaty będą prowadzone na instrumentach zgłoszonych przez studentów lutników oraz z pomocą studentów instrumentalistów.

Grupa początkująca: tematem warsztatów będzie „Dzień z życia lutnika – poczuj się jak Marcin Groblicz”. Grupa początkująca skierowana jest do poznańskiej publiczności i do wszystkich tych, którzy chcą przez chwilę poczuć się jak maestro Antonio Stradivari lub wielki polski mistrz lutnictwa Marcin Groblicz. Aby wziąć udział w warsztatach, nie jest wymagana żadna wcześniejsza wiedza na temat sztuki lutniczej. Podczas warsztatów uczestnicy usłyszą o historii lutnictwa, odwiedzą pracownię lutniczą, poznają podstawowe narzędzia i pod czujnym okiem mistrza sami wykonają fragment skrzypiec.

Międzynarodowa Konferencja Lutnicza

  • 28 października: prezentacje — w godz. 9.00-15.00; panel ekspercki — w godz. 15.00-17.00
  • Temat: „Ośrodki lutnicze oraz kształcenie lutników w Europie od XVI wieku do dziś”

Konferencja poświęcona będzie prezentacji ośrodków lutniczych w Europie. Wraz z zaproszonymi gośćmi z Polski, przedstawiającymi dokonania polskiej szkoły lutniczej, począwszy od mistrzów Groblicza i Dankwarta, po spuściznę patrona Festiwalu Włodzimierza Kamińskiego i współczesnych polskich artystów lutników, zaproszeni prelegenci z Wielkiej Brytanii (szkoła w Newark), Francji (Mirecourt), Włoch (Cremona) oraz Niemiec (Mittenwald) przedstawią historię, stylistykę i metody kształcenia w swoich ośrodkach lutniczych. Pod koniec konferencji odbędzie się specjalnie przygotowany panel ekspercki, inicjujący rozmowy na temat utworzenia międzynarodowego porozumienia szkół lutniczych. Porozumienie to znacząco ułatwi współpracę przyszłych pokoleń lutników na arenie międzynarodowej, przyspieszy wymianę doświadczeń i wiedzy oraz otworzy nowe możliwości dla uczniów i studentów lutnictwa artystycznego.

Wystawa polskich artystów lutników

  • 26 października: wystawa dostępna w godz. 12.00-17.00, o godz. 13.00 koncert w porze lunchu
  • 27 października, wystawa dostępna w godz. 10.00-15.00, o godz. 13.00 koncert w porze lunchu

Na wystawę składają się prace współczesnych polskich artystów lutników, członków Związku Polskich Artystów Lutników, którzy zaprezentują swoje instrumenty w otwartej przestrzeni Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wystawa jest otwarta dla publiczności, która może porozmawiać z artystami na temat ich codziennej pracy. Muzycy dodatkowo mogą porównać instrumenty poszczególnych uczestników wystawy i nawiązać kontaktu z wybranymi lutnikami. Wystawę uatrakcyjnią wydarzenia towarzyszące w formie koncertów w porze lunchu, podczas których zaprezentowane zostaną uprzednio zgłoszone instrumenty z wystawy.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Szczegóły: