Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: na zdjęciu uczestnicy korowodu Bambrów. Na pierwszym planie osoby w tradycyjnych strojach, w tle uczestnicy spaceru.
Fot. UMP

W środę, 2 sierpnia rusza druga edycja Festiwalu Tradycji Poznańskich, połączona ze Świętem Bamberskim „Poznanie”. Przez pięć dni na wszystkich mieszkańców stolicy Wielkopolski czekać będzie wiele atrakcji. Wśród gości wydarzenia są m.in.: Audiofeels i Andrzej Juskowiak, były piłkarz reprezentacji Polski. 

Festiwal Tradycji Poznańskich i  Święto Bamberskie „Poznanie to radosne i kolorowe święto stolicy Wielkopolski. Druga edycja wydarzenia jest wyjątkowa — odbywa się w czasie, gdy Poznań obchodzi 770-lecie nadania praw miejskich i lokacji na lewym brzegu Warty.

Podczas wydarzenia organizowane będą debaty, warsztaty, wystawy i koncerty. Jednym z głównych punktów programu będzie debata: „Gwara a język. W środę, 2 sierpnia o godz. 18.00 w Bibliotece Raczyńskich porozmawiają na ten temat Katarzyna Kamińska, dyrektorka placówki, dr hab. Agata Wittchen-Barełkowska oraz dr hab. Błażej Osowski.

W czwartek o godz. 18.00 w Vinci Art Gallery na Śródce odbędzie się wernisaż wystawy obrazów typograficznych prof. Krzysztofa Molendy. Niepowtarzalny pokaz Moda i Dźwięk, będzie miał miejsce w piątek, 4 sierpnia w Galerii u Jezuitów o godz. 19.00 Będzie można obejrzeć modę inspirowaną architekturą Poznania. Uwaga: obowiązują wejściówki, które można rezerwować poprzez profil na Facebooku Festiwalu Tradycji Poznańskich lub mail: fundacja@artpuenta.eu.

Dziesiątki atrakcji w całym mieście

Weekend będzie wypełniony atrakcjami. W sobotę już od godz. 10.00 w ramach cyklu „Kino, kawiarnia i spacer będzie można przejść się po Śródce, poznać sekrety tego wyjątkowego miejsca, a także wziąć udział w Targu Śródeckim. Dla dzieci przygotowano gry terenowe, cały czas otwarta dla zwiedzających będzie również wystawa „Siła Spotkania w Galerii Śluza. Chętni będą mogli też wziąć udział w spacerze śladami postaci z przeszłości, obfotografować dawną dzielnicę żydowską czy dowiedzieć się więcej o historii lokacji Poznania.

O godz. 11.00 na Wolnym Dziedzińcu przy placu Kolegiackim rozpocznie się kolejny piknik z cyklu „Poznań w formie. Jak zwykle będzie okazja do bezpłatnych badań i porad lekarskich. Młodsi poznaniacy i poznanianki będą mogli m.in. obejrzeć spektakle Teatru Mozaika i poznać „Tajemnice glinianych dzbanków. Również na dziedzińcu będzie okazja, by pobawić się wierszami, stworzyć własną przypinkę, a także posłuchać koncertów zespołów Szarbel (godz. 19.00) i Audiofeels (godz. 20.00).

W samo południe na dziedzińcu szkoły baletowej będzie można porozmawiać o sportowych tradycjach Poznania. W dyskusji udział wezmą: Andrzej Juskowiak — były piłkarz reprezentacji Polski, Tomasz Herkt — trener, który doprowadził kobiecą reprezentację Polski w koszykówce do tytułu mistrza Europy w 1999 roku, a drużynę Olimpii Poznań — do mistrzostwa Polski oraz Ewa Bąk, dyrektorka Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania. Wykład inauguracyjny „Sport w dawnym Poznaniu wygłosi prof. Ryszard Wryk.

Korowód Bambrów

W niedzielę tradycyjnie już przez miasto przejdzie barwny bamberski korowód. Jego uczestnicy o godz. 14.00 wyruszą z ul. Mostowej i przejdą przez Chwaliszewo, ul. Wielką i Garbary, by dotrzeć na plac Kolegiacki.

Organizatorami Festiwalu Tradycji Poznańskich są: Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA, Fundacja Made in Art, przy współpracy m.in. z Towarzystwem Bambrów Poznańskich. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. Wydarzenie jest dofinansowane z budżetu Miasta.

Więcej informacji na stronie Festiwalu Tradycji Poznańskich.

Źródło: poznan.pl