Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grafika artykułu: na pomarańczowo-granatowym tle ikony wieży RTV, stacji przekaźnikowej, ptaków, chmur. Po lewej stronie w ramce biały napis: "Fyrtle festiwal".

Na przełomie czerwca i lipca w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja Fyrtle Festiwalu. Dla mieszkańców przygotowano wiele atrakcji związanych z poznańską tożsamością lokalną. Będzie można wziąć udział w koncertach, piknikach i potańcówkach sąsiedzkich. Na rzekę Wartę powróci Parada Sobótkowa. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Fyrtle to 42 poznańskie osiedla, a każde z nich ma swoją specyfikę. W dniach 22 czerwca – 1 lipca odbędzie się kolejna edycja Fyrtle Festiwal, podczas której można lepiej poznać swoje otoczenie i swoich sąsiadów. Bawić będzie się można nie tylko na Fyrtlach, ale także nad Wartą.

Oferta festiwalowych wydarzeń na poszczególnych fyrtlach:

  • Fyrtle na Warcie

Parada Sobótkowa – Fyrtle na Warcie to wyjątkowe wydarzenie, nawiązujące do słowiańskiej tradycji ludowej i miejskiego zwyczaju poznańskich Wianków. Odbędzie się ona 23 czerwca, w Noc Świętojańską. Nad Wartą pojawi się barwny korowód łodzi, a towarzyszyć będzie mu wspólne wyplatanie wianków, potańcówka oraz pokaz Teatru Ognia.

  • Piątkowo — Piątkowo Północ

W tym roku mija 50 lat przyłączenia Piątkowa do Poznania. W niedzielę, 25 czerwca na Sobieskiego rozgrywać będzie się jubileuszowy turniej w boule, konkurs grillowania CIL&GRILL w klimacie sąsiedzkiego pikniku oraz potańcówka. W sobotę, 1 lipca, w parku na Chrobrego rozstawiona zostanie plenerowa scena z atrakcjami od Domu Kultury „Dąbrówka”.

  • Rataje – Ławica

Lokalność to także drobny handel. Osiedlowe blaszaki, pawilony i ryneczki mogą być miejscem nie tylko codziennych zakupów, ale także odświętnych emocji. W Pasażu Piastowskim przywrócony zostanie na kilka godzin klimat dawnej kawiarni Kasztelańskiej. Wieczorek Ratajski z potańcówką i kinem plenerowym odbędzie się w sobotę, 24 czerwca. Z kolei w czwartek, 29 czerwca na Ławicy przy ryneczku zorganizowane zostaną warsztaty ceramiczne oraz sąsiedzki Bal Bajkowy.

  • Jeżyce – Kwiatowe

27 czerwca Dom Kultury Stokrotka zmieni się w Rezydencję bukietów. Osiedle Kwiatowe połączy siły z Jeżycami, skąd pochodzi słynna na całą Polskę kwiaciarnia „Kwiaty&Miut”. 20 mieszkańców obu osiedli ułoży letnie bukiety, złożone z roślin, których nazwy widnieją na tabliczkach ulicowych Kwiatowego. O godz. 20.00 odbędzie się prezentacja bukietów oraz kameralny koncert na ogrodowej scenie.

Szczegóły: