Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Informacja dla seniorów prowadzących działalność gospodarczą

28.11.2022

Logotyp Zakładu Ubezpieczeń SpołecznychZgodnie z przepisami od 1 stycznia 2023 roku każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Do tej pory obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie. Płatnicy składek, którzy nie mają profilu na PUE ZUS, muszą go założyć do 30 grudnia 2022 roku. Jeśli tego nie zrobią, ZUS sam założy im taki profil.

PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu).

Szczegółowe informacje:

  • www.zus.pl,
  • tel. 22 560 16 00 (konsultanci ZUS dostępni są od pon. do pt. w godz. 7.00-18.00)
  • można również skorzystać z e-wizyty lub przyjść do Sali Obsługi Klientów w każdej placówce ZUS.