Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Jak walczono w średniowieczu? – sierpień w Muzeach archeologicznych

17.8.2023
Grafika artykułu: na zdjęciu pokaz walk wojów wczesnośredniowiecznych, przed budynkiem Rezerwatu Genius Loci stoi dwóch mężczyzn w strojach bojowych, w tle widownia.
Walki wojów wczesnośredniowiecznych, fot.
Agnieszka Horemska-Wiącek

Pasjonaci historii zapraszają w sierpniu do poznańskich muzeów i rezerwatów archeologicznych na wiele ciekawych wydarzeń. 

Oferta w sierpniu:

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Czynne: wt.-czw. w godz. 9.00-16.00, pt. w godz. 10.00-17.00, sob. w godz. 11.00-18.00, niedz. w godz. 12.00-16.00,  bilety: 10/15 zł.

Wystawy:

  • Wystawa z cyklu „Bliskie spotkania z … Nie tylko krzemień. O surowcach w pradziejach Egiptu i Sudanu” – prezentuje przede wszystkim narzędzia wykonane z różnych surowców kamiennych stosowane do różnorodnych czynności, które wykonywali łowcy-zbieracze z epoki kamienia, wystawa dostępna jest na pierwszym piętrze Pałacu Górków do 30 września, wstęp po zakupie biletu do Muzeum.
  • Wystawa „Skarby wydobyte z bagien. Życie codzienne łowców-zbieraczy z Krzyża Wielkopolskiego” – prezentuje wyniki 20 lat badań archeologicznych prowadzonych przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu na unikatowym stanowisku bagiennym, położonym na krawędzi doliny Noteci w Krzyżu Wielkopolskim, zachowały się na nim pozostałości pobytu w tym miejscu grup łowców-zbieraczy z okresu między około 12 700 a 9 000 lat temu, wystawa dostępna w sali wystaw czasowych na parterze Pałacu Górków do 30 września, wstęp w cenie biletu do Muzeum;
  • Wystawa czasowa „Mumia Tajemniczej Damy” – prezentuje możliwości wykorzystania współcześnie stosowanych technik do nieinwazyjnych badań obiektów archeologicznych, wystawa dostępna na parterze Pałacu Górków do 31 grudnia, wstęp w cenie biletu do Muzeum (część wystawy na dziedzińcu Pałacu Górków dostępna bezpłatnie).

Szczegóły:

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Czynny: wt.-czw. w godz. 10.00-16.00, pt.-sob. w godz. 10.00-18.00, niedz. w godz. 10.00-15.00, bilety: 10/15 zł.

W sobotę, 19 sierpnia Rezerwat Archeologiczny zaprasza na letnią szkołę budowania grodów. Na dzieci czekają warsztaty dla młodych budowniczych. Zorganizowany zostanie również turniej w grę planszową „Słowianie” dla każdego. O godz. 16.30 będzie okazja do zwiedzenia ekspozycji wałów grodowych z archeologiem. O technikach budowania umocnień w X i XVI wieku opowie uczestnikom przewodnik z rezerwatu Genius loci. Wstęp po wykupieniu biletu do Rezerwatu.

Dni Twierdzy Poznań (26 sierpnia w godz. 10.00-18.00, 27 sierpnia w godz. 10.00-15.00):

W sierpniu Rezerwat Archeologiczny zaprasza do wspólnych obchodów Dni Twierdzy Poznań. Na zwiedzających czekać będzie wiele atrakcji plenerowych: archeologiczna piaskownica, strefa relaksu, bicie średniowiecznych monet, gra terenowa czy obóz wojów wczesnośredniowiecznych. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Harmonogram wydarzeń:

  • 26 sierpnia, godz. 12.30 – zmiana warty u wejścia do palatium księcia Mieszka I,
  • 26 sierpnia, godz. 13.00 – zwiedzanie ekspozycji palatium i kościoła NMP z postaciami historycznymi,
  • 26 sierpnia, godz. 15.00 – pokazy walk wojów,
  • 26 sierpnia, godz. 17.00 – spacer archeologiczny śladami gotyku Ostrowa Tumskiego,
  • 27 sierpnia, godz. 11.00 – zmiana warty u wejścia do palatium księcia Mieszka I,
  • 27 sierpnia, godz. 13.00 – pokazy walk wojów,
  • 27 sierpnia, godz. 13.30 – zwiedzanie z archeologiem ekspozycji wałów grodowych.

Wystawy:

  • Wystawa czasowa „Wczesnośredniowieczne ozdoby złote odkryte w pracowni złotniczej przy poznańskim palatium”, pasaż nad murami bp. Jana Lubrańskiego, dostępna do 31 sierpnia, wstęp po zakupie biletu wstępu do Rezerwatu;
  • Wystawa czasowa „Kościół NMP – perła gotyku na poznańskiej wyspie katedralnej” – poświęcona historii świątyni, aspektom związanym z archeologią, historią sztuki i architekturą wraz z odniesieniem do jej poprzedniczki – kaplicy księżnej Dobrawy, dostępna w kościele NMP na Ostrowie Tumskim do 31 grudnia, wstęp wolny;

Szczegóły: