Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Kolekcjonerska karta PEKA na urodziny miasta

15.6.2023

Grafika artykułu: awers karty PEKA z okazji 770-lecia lokacji Miasta Poznania, w lewym górnym rogu logotyp karty PEKA, na pozostałej części rycina miasta Poznania, na którą nałożono niebieski filtr.W 2023 roku mija 770 lat od lokacji Poznania na lewym brzegu Warty. Z tej okazji Zarząd Transportu Miejskiego wydał jedyną w swoim rodzaju kartę PEKA na okaziciela z ryciną średniowiecznego Poznania. 

Nowa karta PEKA na okaziciela jest utrzymana w niebieskiej kolorystyce. Można na niej zobaczyć rycinę z otoczonym miejskimi murami Poznaniem sprzed 770 lat.

W 1253 roku książę Przemysł I i jego brat Bolesław Pobożny podpisali akt lokacyjny. Dał on początek Poznaniowi i nadał mu prawa miejskie. Powstał rynek z regularną siatką ulic, zasiedlony nie tylko mieszkańcami grodu z Ostrowa Tumskiego, ale także przez przybywających do nowego miasta osadników.

Kolekcjonerskich kart wyprodukowano 8 tys. sztuk. Pierwszych 1 000 jest dostępnych w 11 Punktach Obsługi Klienta ZTM Poznań.

Karty na okaziciela, także te z limitowanej serii, kosztują 27 zł. Z tej kwoty klient ma 15 zł do wykorzystania na przejazdy na liniach organizowanych przez ZTM Poznań z tPortmonetki, a 12 zł stanowi kaucja zwrotna.

Źródło: www.poznan.pl