Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Kolekcjonerska PEKA z Pawłem Edmundem Strzeleckim

20.7.2023
Grafika artykułu: na zdjęciu awers i rewers okolicznościowej karty PEKA wydanej z okazji roku Strzeleckiego. Na karcie znajduje się wizerunek odkrywcy i motywy zaczerpnięte z kultury i sztuki aborygeńskiej.
Fot. UMP

Dziś przypada 226. rocznica urodzin Pawła Edmunda Strzeleckiego pochodzącego z poznańskiej Głuszyny odkrywcy, badacza i filantropa. Chcąc oddać hołd wybitnemu poznaniakowi, który zdobył i nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki najwyższy szczyt Australii — wyemitowano specjalną kartę PEKA na okaziciela z jego wizerunkiem i motywami kultury aborygeńskiej. Karta od dziś jest w sprzedaży w Punktach Obsługi Klienta Zarządu Transportu Miejskiego.

W październiku mija dokładnie 150 lat od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego. To postać nieco zapomniana w Polsce, dlatego Rada Miasta Poznania, a także Sejm ogłosili rok 2023 rokiem Strzeleckiego, wielkiego podróżnika i naukowca. To bardzo ważne, żeby dbając o dziedzictwo miasta, skupiać się nie tylko na zabytkach czy miejscach łączących z przeszłością, ale przede wszystkim na wybitych ludziach, którzy w tym mieście się wychowali, pracowali i stąd wypłynęli na świat. Do takich osób z pewnością należał Paweł Edmund Strzelecki.

Zarząd Transportu Miejskiego, w ramach obchodów roku Pawła Edmunda Strzeleckiego, przygotował okolicznościowe karty PEKA z wizerunkiem odkrywcy i motywami zaczerpniętymi z kultury i sztuki aborygeńskiej.

Wyprodukowano 4 tysiące sztuk kolekcjonerskich kart PEKA. Od 20 lipca — dnia urodzin słynnego podróżnika — będą one dostępne w 11 Punktach Obsługi Klienta ZTM Poznań.

Ważne!

Karty na okaziciela, także te z limitowanej serii, kosztują 27 zł. Z tej kwoty klient ma 15 zł do wykorzystania na przejazdy na liniach organizowanych przez ZTM Poznań z tPortmonetki, a 12 zł stanowi kaucja zwrotna.

Źródło: poznan.pl