Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Książka roku – głosowanie trwa

16.2.2024
Plakat informujący o wyborach na książkę roku. Granatowe tło. Napisy w kolorach: białym, czarnym i pomarańczowym. Po lewej stronie grafika granatowych książek, za którymi wychyla się mężczyzna w fioletowym garniturze z cylindrem z piórkiem i lornetką na oczach.
Źródło: poznan.pl

Kryminały, horrory, biografie, debiuty, powieści historyczne czy fantasy i wiele innych publikacji, reprezentujących różne gatunki literackie, walczy o tytuł Książki Roku 2023. Głosować można do końca lutego. Organizatorem plebiscytu jest Lubimyczytać.pl. Akcja została objęta patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania.

W 15 kategoriach organizatorzy nominowali 130 tytułów, 59 polskich i 74 zagranicznych autorów z 54 wydawnictw. O głosy czytelników walczyć będą m.in.: Jakub Małecki, Ken Follett, Camilla Läckberg, Remigiusz Mróz, Rebecca F. Kuang, Weronika Marczak, Rebecca Yarros, Elżbieta Cherezińska, Joanna Kuciel-Frydryszak, Jakub Żulczyk i noblista Jon Fosse. Nominując publikacje do plebiscytu, pod uwagę brano m.in. popularność na rynku, wartość literacką i artystyczną, miejsce w zestawieniach czy zdobyte nagrody.

Oprócz tradycyjnych kategorii, które pojawiały się dotychczas, w tym roku organizatorzy wprowadzili dwie nowe: książkową — Romantasy (połączenia romansu i fantasy) oraz filmową — Ekranizacja. W przypadku tej drugiej nominowanych jest 10 filmów i seriali, które miały premierę w 2023 roku. Wśród nich są m.in.: „Chłopi”, „Oppenheimer”, „Znachor” czy „Informacja zwrotna”. Podczas selekcji kandydatów do kategorii Ekranizacja organizatorzy, pod czujnym okiem krytyka filmowego Tomasza Raczka, analizował nie tylko ich popularność i wartość artystyczną, ale też wierność książkom.

Internauci zagłosują nie tylko na publikacje. W ramach plebiscytu mogą również oddać głos na „Człowieka Książki”. Na liście nominowanych znalazły się osoby, które wykorzystują nowe media w propagowaniu czytelnictwa: krytycy literaccy, dziennikarze, podcasterzy, booktuberzy, bookstagramerzy czy booktokerzy.

Głosować można do 29 lutego za pośrednictwem strony internetowej Lubimyczytać.pl. Każdy czytelnik ma do dyspozycji 15 głosów, po jednym w danej kategorii. Aby wesprzeć wybraną książkę, dzieło filmowe lub osobę, należy kliknąć „głosuję” i postępować zgodnie z wyświetloną informacją. W każdej kategorii można zagłosować tylko raz. Głosujący mogą też wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania jest biżuteria, książki i zaproszenie na galę Książki Roku 2023. 

Laureatów 9. edycji Plebiscytu Książka Roku 2023 poznamy podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się 8 marca w Sali Ziemi, podczas Poznańskich Targów Książki. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Link do głosowania: 

Źródło: poznan.pl