Kwietniowe Ósemki: program wydarzeń w Teatrze Ósmego Dnia
Teatr Ósmego Dnia zaprasza na wydarzenia organizowane w kwietniu. Wśród nich spektakle, ale również spotkania z ciekawymi gośćmi.
Harmonogram kwietniowych wydarzeń:
Polska praworządna, czyli jaka? Kiedy? Dlaczego? Spotkanie z Prof. Sławomirą Wronkowską-Jaśkiewicz
- 4 kwietnia, godz. 19.00
- bilety: 10 zł
W rozmowie uczestnicy przedstawią trzy wymiary systemu prawnego, tym samym praworządności w Polsce: jak został zdemolowany, jak próbuje się go uzdrowić i do jakiego stanu winien zdążać.
Pieśni lasu / Teatr Albatross
- 6 kwietnia, godz. 17.00
- bilet senioralny: 10 zł
Teatr Albatross postanowili skupić uwagę widzów na globalnej katastrofie ekologicznej. Spektakl „Pieśni lasu” opowiada o przyrodzie, o relacji człowieka i natury. Głosami snującymi opowieść są zwierzęta, m.in. sowa, bóbr i śledź. Artyści opowiadają historię poprzez magiczną scenografię, muzykę katarynki, maski, lalki i fizyczny teatr do poezji Thomasa Tidholma.
Plebejuszki na salonach historii. O ludowej historii kobiet
- 10 kwietnia, godz. 19.00
- bilet: 10 zł
„Odkrycie” ludowej historii kobiet jest prawdziwą rewolucją – nie tylko w sposobie widzenia przeszłości i opowiadania o niej, ale też sposobie innego spojrzenia na współczesność. Na czym polega znaczenie wkroczenia plebejuszek na salony historii? Co to znaczyło być kobietą z ludu w dawnej Polsce? Jak hierarchia płci nakładała się na nierówności klasowe, etniczne i ekonomiczne? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć Przemysław Wielgosz wraz z dr Alicją Urbanik-Kopeć i dr hab. Moniką Piotrowską-Marchewą, współautorkami książki „Ludowa historia kobiet”.
I rozstawili namiot wśród nas
- 12-13 kwietnia, godz. 19.00
- bilet senioralny: 10 zł
Adam B. i Marcin K., naznaczeni pogmatwaną polską historią, teraz przyglądają się rozstawianym na całym świecie namiotom: w centrach wielkich miast, na blokowiskach, na Majdanie – namiotom uchodźców z gorszego świata, próbującym pooddychać lepszym powietrzem choć przez chwilę, zanim ktoś znów ich wyrzuci.
Niewidzialne kobiety — czytanie performatywne
- 17 kwietnia, godz. 18.00
- wstęp bezpłatny
- obowiązują bezpłatne wejściówki
Na podstawie książki „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn” Caroline Criado Perez. Autorska analizuje seksistowski charakter świata. Od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych.
„Miasto dla kobiet”
- 18 kwietnia, godz. 19.00
- wstęp bezpłatny
- obowiązują bezpłatne wejściówki
Spotkanie z Sylwią Chutnik i Magdą Okraską wokół książki „Miasto dla kobiet” Leslie Kern.
Heartburn
- 20 kwietnia, godz. 19.00
- bilet senioralny: 10 zł
Dwie kobiety stają w obliczu prawdy o rozwiązaniu europejskiego marzenia egalitarnego. Gdziekolwiek nie spojrzą, świat jest nierówny; wieczorem w taksówce, na ławce na wsi, w parafii, w sali konferencyjnej, w domu. Opowiadają historie o aborcji, śpiewają o przemocy i tańczą o menopauzie.
Heartburn / warsztat: Twoja historia
- 21 kwietnia, godz. 11.00
- wstęp bezpłatny
- obowiązują zapisy mailowe: info@cosmino.org
Warsztaty dla wszystkich kobiet, podczas których uczestniczki będą pracować z członkami zespołu artystycznego nad tworzeniem kolaży opowieści swoich doświadczeń wywołanych tematami poruszanymi w spektaklu.
Insektomnia
- 25 kwietnia, godz. 19.00
- bilet senioralny: 10 zł
Spektakl jest wynikiem laboratorium ruchu i rozważań estetycznych oraz socjologicznych, a także zaproszeniem do przeżycia jednej nocy w mikrokosmosie na co dzień niewidocznym, czy raczej niezauważalnym.
Szczegóły:
- Kontakt: Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44, tel. 61 855 20 86 | Teatr ósmego Dnia: strona internetowa | Teatr ósmego Dnia: Facebook