Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: Zdjęcie wykonane podczas oprowadzania po Bibliotece Raczyńskich, na schodach spacerujący po obiekcie ludzie, w zabytkowe wnętrze Biblioteki. 
Fot. z archiwum Biblioteki Raczyńskich

Jakie tajemnice kryją poznańskie klatki schodowe? Jak żyją, bawią się i pracują dzieci z różnych zakątków świata? Co się stało ze stulatkiem, który wyskoczył przez okno i zniknął? Wakacje z Biblioteką Raczyńskich zapowiadają się bardzo ciekawie.

Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny.

Harmonogram wybranych wydarzeń w lipcu:

Promocja albumu Zbigniewa Zachariasika „Klatki schodowe w Poznaniu”

  • 4 lipca, godz. 17.30
  • Filia Sztuki pl. Wolności 19

W poznańskich kamienicach, instytucjach, na Starym Mieście, Jeżycach i Łazarzu kryją się niezwykłe klatki schodowe. Takich miejsc jest w Poznaniu bardzo dużo, dlatego poprzez ten subiektywny przewodnik autor chciałby zachęcić miłośników miasta do własnych poszukiwań unikatowych wnętrz. W albumie nie mogło też zabraknąć klatki schodowej w historycznym budynku Biblioteki Raczyńskich.

Spotkanie z Jakubem Rybickim: Dzieci świata

  • 10 lipca, godz. 11.30, miejsce: Filia 35, ul. Druskienicka 32
  • 10 lipca, godz. 17.00, miejsce: Filia 8/59 ul. Osinowa 14/16

Prelekcja i pokaz zdjęć podróżnika na temat dzieci z różnych zakątków świata — jak żyją, bawią się, uczą i pracują?

Klub książki u Raczyńskich: „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”

  • 21 lipca, godz. 18.00
  • miejsce: Filia Sztuki pl. Wolności 19

A może ucieczka przed upalnymi dniami na chłodną Północ? W lipcu Klub Książki spotka się, aby wyruszyć do Szwecji wraz z powieścią „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” Jonasa Jonassona.

Książka dostępna jest w filiach: F2 os. Oświecenia 59, F8 ul. Osinowa 14/16, F12/46 ul. Arciszewskiego 27, F14 os. Chrobrego „Dąbrówka”, F15 ul. Fabianowo 2, F26 ul. Błękitna 1/7, F36 ul. Gen.S. Maczka 14, F38 ul. Świt 34/36, F42 os. Pod Lipami, F51 os. Lecha 15, FW/53 ul. Hetmańska 91, F55 os. Zwycięstwa 125, FN Naramowicka ul. Rubież 14a/37.

Miła bestyjka. Helena Hulewiczowa – fotografka amatorka. Spotkanie z Moniką Piotrowską

  • 27 lipca, godz. 18.00
  • miejsce: Filia Sztuki pl. Wolności 19

W środowisku amatorskim przełomu XIX i XX w. kobiety były jak egzotyczne ptaki. Odchodziły, gdy pojawiały się dzieci i czas pożerały domowe czynności. Ale nie Helena. Zbliżała się do trzydziestki i była matką już piątki dzieci, gdy zażądała od męża aparatu fotograficznego. Miała na pewno talent do portretów. O Helenie i jej barwnym życiu od najmłodszych lat w oparciu o czytanie licznych fotografii z rodzinnych albumów i pewne materiały z Biblioteki Raczyńskich opowie Monika Piotrowska, historyk i krytyk sztuki z poznańskiej Fundacji Instytut Fotografii proFotografia.

Szczegóły: