Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grafika artykułu: Zdjęcie książki - "Dziady" Adama Mickiewicza na leśnym podłożu, wokół jesienne liście, jabłka, znicze, wszystko w kolorze czarno-białym, jedynie płomień w jednym ze zniczy ma kolor czerwony. W tle widać las.W listopadzie Biblioteka Raczyńskich zaprasza na spotkanie w ramach nowego cyklu Tradycyjny Klub Dyskusyjny – jego uczestnicy będą przyglądać się polskim tradycjom. Nie zbraknie ciekawych spacerów po bibliotece, również takich dedykowanych seniorom, ale też spotkań z podróżnikami, fotografami, podróżnikami czy artystami.

Harmonogram wybranych wydarzeń:

9 listopada, godz. 18.00 – Wernisaż wystawy „BOLD”

  • miejsce: Biblioteka Raczyńskich, Galeria Atanazego

Wystawa prezentuje prace studentów Pracowni Wydawnictw Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu prowadzonej przez prof. Krzysztofa Molendę.

17 listopada, godz. 18.00 – Sztuk-mistrze: spotkanie z Lubow Krupnyk

  • miejsce: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, Filia Sztuki, sala 5

Lubow Krupnyk będzie opowiadała o zawodzie historyka zajmującego się sztuką i jej wpływem na politykę. Przykładem będą artystki  z ukraińskiej grupy sześćdziesiątników (Szistdesiatnyky – Ałła Horska i Ljubow Panczenko), grupy inteligencji twórczej, która w 1956 roku stworzyła nieformalny ruch na rzecz odrodzenia kultury ukraińskiej.

18 listopada, godz. 18.00 –  Spotkanie z  Tomaszem Maćkowiakiem

  • miejsce: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, Filia Sztuki, sala 5

Spotkanie wokół książki „Byłam katolickim księdzem” na temat życia Ludmily Javorowej, katoliczki z Moraw, którą w 1970 biskup Felix Maria Davidek wyświęcił na katolickiego księdza.  To opowieść o kobiecie, która z jednej strony była ofiarą komunistycznych prześladowań, a już po upadku komunizmu padła ofiarą tradycyjnej, klerykalnej struktury Kościoła Katolickiego.

19 listopada, godz. 11.00 – Zwiedzanie biblioteki „Konstancja Raczyńska – pani biblioteki”

Tłumaczka, rysowniczka, kobieta  silnie zaangażowana w sprawy kultury i społeczeństwa. Córka  polityka Stanisława Szczęsnego Potockiego oraz malarki i kolekcjonerki sztuki Józefiny Amalii Potockiej z Mniszchów. Ukochana żona Edwarda Raczyńskiego, do którego biblioteki ofiarowywała i kupowała książki. Jej twarz ma Higiea z pomnika stojącego przed Biblioteką. Zwiedzanie Biblioteki połączone będzie z opowieścią o czasach i życiu Konstancji Raczyńskiej.

23 listopada, godz. 18.00 – Strony fotografii: Spotkanie Maxem Radawskim

  • miejsce: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, Filia Sztuki, sala 5

Drugie spotkanie o fotografii, będące owocem współpracy Biblioteki Raczyńskich z Działem Fotografii WBPiCAK. Gościem spotkania będzie Max Radawski – artysta wizualny, fotograf, asystent na Wydziale Fotografii UAP, eksplorujący efemeryczną naturę obrazu fotograficznego, poprzez łączenie go z naturalnymi formami, takimi jak kamień, drewno czy woda.

23 listopada, godz. 11.00 – Oprowadzenie dla seniorów

  • miejsce: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19 (zbiórka w holu)
  • zapisy: zapisy@bracz.edu.pl, tel. 61 885 89 55 (od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00)

Seniorzy będą mieli możliwość zwiedzenia oraz poznania historii najstarszej do dziś istniejącej biblioteki publicznej w Polsce.

28 listopada, godz. 17.00 – Spotkanie z podróżnikiem Tomaszem Owsianym

  • miejsce: Filia Biblioteki Raczyńskich nr 8, ul. Osinowa 14/16

W ciągu samotnej ośmiomiesięcznej wyprawy poznawczej Tomasz Owsiany odwiedził sześć plemion i ludów oraz wybrane społeczności Filipin we wszystkich makroregionach kraju. Nawiązał bliskie więzi z mieszkańcami i uczestniczył w ich codziennym życiu: w miasteczkach, w górach, w dżungli i nad brzegiem oceanu. Wyrabiał węgiel, uprawiał zbieractwo, orał bawołami ryżowiska i brał udział w ceremoniach.

29 listopada, godz. 18.00 – Zapiski intymne: Spotkanie z Karoliną Dzimirą-Zarzycką

  • miejsce: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1

Spotkanie z autorką książki „Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki”. Maria Dulębianka – malarka, feministka, społecznica, autorka najbardziej znanego portretu Marii Konopnickiej. Karolina Dzimira-Zarzycka w pierwszej biografii  uczennicy Wojciecha Gersona i Académie Julian pokazuje portret artystki, emancypantki, a także próbuje uchwycić naturę  jej relacji  z Konopnicką oraz przybliżyć sytuację kobiet na przełomie XIX i XX wieku.

Szczegóły: